Od lat 70. ubiegłego wieku z inicjatywy m. in. Banku Światowego i agend ONZ trwały – głównie w USA – prace nad opracowaniem męskiej pigułki antykoncepcyjnej, która miałaby obniżyć płodność mężczyzn, nie wywołując jednocześnie wielu negatywnych skutków ubocznych. Kolejne próby zwykle kończyły się niepowodzeniem. Teraz – jak donosi brytyjska gazeta „The Guardian” – naukowcy dużo sobie obiecują, gdyż wreszcie „udało im się pokonać przeszkody”, przez które wcześniejsze prace utknęły w martwym punkcie.
Podobnie jak większość kobiecych środków antykoncepcyjnych, męska wersja zawiera kombinację hormonów. Uczeni pracują także nad zastrzykami i odpowiednimi żelami.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowa pigułka znana jest pod nazwą chemiczną dimetandrolon undekanianu (DMAU) i zawiera kombinację hormonów androgenów, takich jak: testosteron i progestagen.
– DMAU to duży krok naprzód w rozwoju pigułki męskiej – twierdzi prof. Stephanie Page z Uniwersytetu Medycznego w Waszyngtonie. Jej zespół uważa, że przezwyciężyli poprzednie problemy, których nie udało się pokonać innym twórcom pierwszych męskich pigułek hormonalnych.
Środki przeznaczone dla mężczyzn wywoływały liczne skutki uboczne, w tym zapalenie wątroby. Ponadto – ponieważ organizmy mężczyzn stosunkowo szybko usuwały substancje z ciała – zażywający musieliby przyjmować pigułki co najmniej dwa razy dziennie.
Zespół, prezentujący swoje wyniki na corocznej konferencji w Chicago, dodał do mieszanki hormonów kwas tłuszczowy, który spowalnia ich usuwanie z organizmu, co oznacza, że miałaby wystarczyć jedna tabletka dziennie.
To wciąż świeże doniesienia, jednak zespół wiąże ogromne nadzieje ze swoim „wynalazkiem”, ponieważ wyniki testów bezpieczeństwa na próbie zaledwie 100 mężczyzn „są obiecujące”. Spośród 100 ochotników w wieku 18-50 lat, 83 przeszło miesięczne badanie, podczas którego pobierano próbki krwi do analizy poziomu hormonów i cholesterolu.
Od dawna flagowe centra medyczne w USA testowały różne dawki pigułki i preparaty mające ograniczyć płodność mężczyzn. Prym wiodły ośrodki z Waszyngtonu i Kalifornii, które starały się zmniejszyć poziom testosteronu.
Jego ograniczenie może prowadzić jednak nie tylko do utraty popędu płciowego i zmęczenia, ale także do depresji, przyrostu masy ciała i spadku poziomu tzw. dobrego cholesterolu.
Prof. Page twierdzi, że w przypadku stosowania DMAU zaobserwowano jedynie „łagodne” niepożądane objawy, które „nie stanowią powodu do niepokoju”, a „funkcja wątroby i nerek była dobra”.
– Te obiecujące wyniki są bezprecedensowe w rozwoju prototypowej męskiej pigułki – ogłosiła, dodając, że „obecnie trwają długoterminowe badania mające potwierdzić, że DMAU stosowane codziennie blokuje produkcję plemników”.
Hormonalne badania kliniczne nad antykoncepcją u mężczyzn rozpoczęły się w latach 70. XX wieku. Metoda opiera się na zastosowaniu egzogennego testosteronu samego lub w połączeniu z progestagenem w celu powstrzymania endogennej produkcji testosteronu i spermatogenezy.
Badania z użyciem samego testosteronu wykazały, że metoda była bardzo skuteczna, ale powodowała także wiele niepożądanych skutków ubocznych.
Jak podaje „Current Obstetrics and Gynecology Reports”, badania wykazały, że rzekomo „ponad 50 proc. mężczyzn zaakceptuje nową metodę, a partnerki zaufają partnerowi, który przyjmuje doustne męskie pigułki”.
Od dawna ośrodki badawcze współpracują z rządami, agencjami pozarządowymi, środowiskiem akademickim i przemysłem farmaceutycznym w celu rozwoju i sprzedaży pierwszej męskiej pigułki antykoncepcyjnej.
„Current Obstetrics and Gynecology Reports” podaje, że „pomimo poprawy w zakresie nowoczesnych metod antykoncepcyjnych u kobiet i możliwości szybkiego wprowadzenia nowych skutecznych metod do krajów rozwijających się, istnieją niezaspokojone potrzeby planowania rodziny u kobiet w wieku od 15 do 49 lat. Osiągnięcie pożądanej liczby dzieci jest korzystne dla kobiet, rodzin i społeczeństwa. Aby zaspokoić niezaspokojone potrzeby kobiet, kraje muszą udostępnić nowoczesne środki antykoncepcyjne, świadczyć wysokiej jakości usługi i poprawić dostęp do takich usług. Ponadto priorytetem powinno być opracowanie nowych metod antykoncepcji mężczyzn”.
Jak zaznaczono, dostępne dla mężczyzn metody antykoncepcji obejmują prezerwatywę, która „charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem awaryjności” i wazektomię, która „jest uznawana za nieodwracalną i wymaga drobnego zabiegu chirurgicznego”.
Tego typu badania od dawna sponsorują oenzetowskie agendy: UNDP, UNFPA, UNICEF, WHO i Bank Światowy. Ten ostatni ma specjalny program World Bank Special Programme of Research, Development, and Research Training in Human Reproduction.
Agendy oenzetowskie podkreślają, że w celu zwalczenia ubóstwa na świecie konieczny jest dostęp do stuprocentowo skutecznych środków antykoncepcyjnych, by rodziło się mniej ludzi. Takie główne przesłanie kryje się także za najnowszym programem transformacji ekonomiczno-społecznej przewidzianej w Agendzie 2030 dotyczącej tak zwanego zrównoważonego rozwoju.
Źródło: guardian.cou.uk / ncbi.nlm.gov
AS