22 stycznia 2020

Droga Synodalna: dwóch biskupów ostrzega przed „niemiecką drogą odrębną” w Kościele

(PCh24TV)

Na przełomie stycznia i lutego odbędzie się pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Synodalnego – głównego organu niemieckiej Drogi Synodalnej. Na kilka dni przed tym wydarzeniem biskupi niemieccy wyrażają w związku z tym swoje obiekcje i nadzieje.

Głos w debacie zabrał między innymi biskup Wolfgang Ipolt z Görlitz. Hierarcha podkreślił, że Droga Synodalna nie może stać się parlamentem, na którym można po prostu głosować nad prawdami Wiary. W procesie trzeba rozróżnić „między tym, co naprawdę przeszkadza posłannictwu Kościoła, a tym, co zalecił nam Pan i co nie leży w naszej dyspozycji”. Takie rozróżnienie – uznał – nie będzie bynajmniej oczywiste i trudność ta może stać się przyczyną poważnych problemów.

Bp Ipolt wyraził nadzieję, że Droga Synodalna pomoże Kościołowi katolickiemu w Niemczech przełamać kryzys wywołany skandalem nadużyć seksualnych. Przestrzegł jednak przed wkraczaniem na „niemiecką drogę odrębną”, a zatem próbę wprowadzania zmian, które oddalałaby Kościół katolicki za Odrą od Kościoła powszechnego. Biskup powołał się tu na list, jaki do katolików w Niemczech wysłał w czerwcu 2019 roku papież Franciszek. Ojciec Święty wskazał wówczas, że w Kościele katolickim nie może prezentować w różnych krajach odmiennych przekonań co do fundamentalnych zagadnień wiary i moralności, bo to zaszkodziłoby jedności Kościoła.

Wesprzyj nas już teraz!

Podobne stanowisko zajął bp Gregor Maria Hanke z Eichstätt. Także on przestrzegł przed „niemiecką drogą odrębną”. Stwierdził, że papież Franciszek nie chce, aby Niemcy tracili z oczu jedność Kościoła. – Ta troska jest uzasadniona w związku z ultymatywnym wydźwiękiem niektórych głosów żądających reform – zauważył.

Inaczej o Drodze Synodalnej wypowiedział się bp Heinrich Timmerevers – ordynariusz Drezna. Hierarcha zapewnił, że zdecydowanie popiera cały proces i zaprasza wszystkich wierzących w swojej diecezji, by uczestniczyli w debacie. Według biskupa najważniejszym pytaniem jest to, czego od katolików w Niemczech chce dzisiaj Pan Bóg.

Nikt nie może dokładnie powiedzieć, czym się to zakończy – wskazał biskup mówiąc o finale Drogi. Wezwał przy tym do odrzucenia strachu oraz do ufności, że Duch Boży poprowadzi Niemców w ich synodalnym procesie.

 

Źródła: pch24.pl / katholisch.de
Pach

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram