20 listopada 2012

Czasy, w których żyła św. Joanna naznaczone były chrześcijaństwem. To ono kształtowało tamtą cywilizację. Ówczesna wizja świata była hierarchiczna, jej zwieńczeniem był Bóg! Były to czasy głęboko metafizyczne, w przeciwieństwie do obecnych – powiedział ks. Wojciech Grygiel FSSP w homilii podczas Mszy Św. wotywnej ku czci św. Joanny d’Arc. Liturgię sprawowano w intencji opieki nad Polską i Francją.

 

Nie jest przypadkiem, że Mszę Św. wotywną o św. Joannie d’Arc sprawuje się w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Wszak wywodzi się ona z czasów apostolskich i zamknięta została w ustaleniach soboru trydenckiego. Św. Joanna uczestniczyła właśnie w tak sprawowanej liturgii, w niej wzrastała na drodze do świętości – podkreślił w kazaniu ks. Wojciech Grygiel FSSP.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Msza Św. sprawowana była w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele św. Krzyża w Krakowie. Liturgia była istotnym wydarzeniem w ramach konferencji „Uniwersalizm kulturowy życia i dzieła Joanny d’Arc”, zorganizowanej przez Polską Akademię Umiejętności oraz Akademię Ignatianum z okazji 600-lecia urodzin Świętej.

 

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że „Czasy, w których żyła św. Joanna naznaczone były chrześcijaństwem. To ono kształtowało tamtą cywilizację, co przejawiało się m. in. w patronowaniu przez Kościół nauce i szkolnictwie. Ówczesna wizja świata była hierarchiczna, jej zwieńczeniem był Bóg! Były to czasy głęboko metafizyczne, w przeciwieństwie do obecnych. Średniowiecze ułatwiało człowiekowi myślenie skierowane ku niebu. Była to cywilizacja na wskroś chrześcijańska”.

 

Wspomniał także o wartości dziedzictwa św. Joanny d’Arc dla współczesnej Polski. – Francja do czasów rewolucji uważana była za ostoję chrześcijaństwa. Obecnie Polska też bywa tak postrzegana, jako swoisty ewenement. Dlatego św. Joanna jest dla nas tak cennym przykładem odważnego świadczenia o swej wierze, zwłaszcza dziś kiedy tak trudno nam to przychodzi. Nasza Ojczyzna potrzebuje ewangelicznego zapału by nie dać sobie odebrać tej wyjątkowej wierności Bogu i Kościołowi – zauważył ks. Grygiel.

 

W nawiązaniu do odczytanego podczas Mszy Św. czytania kapłan stwierdził, że „choć św. Joanna d’Arc długo czekała na wyniesienie na ołtarze, Kościół w swej mądrości pozwala czasem by pewne sprawy dojrzały i poczekały na właściwy czas. Święta straciła życie ale zgodnie z obietnicą Jezusa Chrystusa, którą dziś usłyszeliśmy, zachowała je. Mimo śmierci odniosła korzyść duchową. Jej wierność Bogu zaowocowała świętością”.

 

 

luk

{galeria}

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 41 715 zł cel: 500 000 zł
8%
wybierz kwotę:
Wspieram