Posłowie Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego nie przejmują się interesami własnego kraju. W piątek media doniosły o kolejnych głosowaniach, w których europosłowie PO opowiedzieli się za odrzuceniem ważnej dla Polski poprawki, znoszącej zapis o konieczności przeznaczenia części środków z Unii Europejskiej na walkę z ociepleniem klimatu. Jak zauważa portal wGospodarce.pl, zagłosowali tak pomimo tego, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało dla nich wyraźną instrukcję przed głosowaniem w sprawie unijnego budżetu.
Instrukcja ta jest informacją dla europosła jak ma głosować podczas posiedzeń PE oraz w czasie obrad komisji parlamentarnych. Mimo że sformułowana jest jako zalecenie, to jednak powinna być traktowana bardzo poważnie, szczególnie kiedy dotyczy spraw ważnych dla kraju.
Wesprzyj nas już teraz!
Wbrew sugestiom z MSZ europosłowie PO odrzucili dwie poprawki: 5. oraz 14., które dotyczyły finansowania inwestycji związanych z walką z ociepleniem klimatu. Poprawka 5. znosiła niekorzystny dla Polski zapis mówiący o tym, że 20 proc. unijnego budżetu ma być wydawane na walkę z ociepleniem klimatu. Dla naszego kraju jest to sprawa niezwykłej wagi, gdyż związana jest z kosztami przechodzenia na gospodarkę niskowęglową.
Polski rząd już raz zawetował unijną decyzję w tej sprawie – przypomina portal wGospodarce.pl. Odrzucając poprawkę eurodeputowani poszli pod prąd linii rządu RP i interesom kraju. Głosując zgodzili się na to, że 20 proc. z uzyskanych przez Polskę funduszy ma być przeznaczone na budowę elektrowni wiatrowych, a to przyczyni się do upadku elektrowni węglowych. Fundusze te nie będą mogły być wykorzystane na inne ważne cele takie jak: budowa dróg i oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa innej infrastruktury.
Dzień wcześniej deputowani PO nie wiedzieli jakie stanowisko zająć w głosowaniu nad rezolucją ws. budżetu siedmioletniego UE na lata 2014-2020. Połowa delegacji najpierw wstrzymała się od głosu, a następnie dokonała korekty i zagłosowała na tak. Europosłowie nie potrafili wyjaśnić w przekonujący i spójny sposób swojego zachowania.
Źródło: wGospodarce.pl
pam