28 stycznia 2019

Handel ludźmi kwitnie. Co trzecią ofiarą przestępców jest dziecko

(Fot. Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 Public Domain)

Tunezja, w której na przełomie 2010 i 2011 roku rozpoczęła się Arabska Wiosna, nadal nie może zaprowadzić porządku wewnętrznego i skutecznie zapobiec procederowi handlu ludźmi. Z podsumowania ubiegłego roku wynika, że w państwie tym zanotowano 780 przypadków nielegalnych działań handlarzy ludźmi. Wedle danych ONZ w skali świata liczba ofiar handlu „żywym towarem” rośnie, co trzecia ofiara to dziecko.

 

Władze Tunezji z roku na rok notują coraz większą liczbę przypadków handlu ludźmi. Narodowy urząd ds. walki z tym procederem, bazując na danych służb mundurowych, poinformował, że połowa przestępstw związana była z zmuszaniem do pracy i „zakupem” ludzi w tym właśnie celu. W Tunezji, która stała się krajem tranzytowym dla części migracyjnych ruchów z Afryki do Europy, ofiarami handlu „żywym towarem” są w 84 proc. obywatele innych państw.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na Ukrainie od czasu wybuchu rewolucji Euromajdanu w 2014 roku do 2017 roku zanotowano 418 ofiar handlu ludźmi. W tej liczbie było 209 mężczyzn, 169 kobiet i 40 dzieci. Dane z pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku mówiły już o 30-procentowym wzroście skali handlu ludźmi – zarejestrowano 186 przestępstw tego typu i zatrzymano członków 14 zorganizowanych grup przestępczych. Przestępstwami często powiązanymi z handlem „żywym towarem”  jest nielegalny przemyt ludzi przez granice – takich przypadków zanotowano w pierwszej połowie 2018 roku na Ukrainie aż 126.

 

Rewolucje i konflikty zbrojne oraz destabilizacja polityczna ułatwiają działanie organizacjom przestępczym, które na ogół obok handlu ludźmi prowadzą także inne nielegalne działania – zmuszanie do niewolniczej pracy, sutenerstwo, handel narkotykami. Z danych ONZ wynika, że od 2003 roku do 2016 roku 225 tys. ofiar handlu ludźmi zwróciło się o pomoc w obronie swoich praw. Ponad 70 proc. z nich to dzieci i kobiety, padające ofiarami sutenerów, gangów żebraczych lub trafiający do pracy w zakładach produkcyjnych i w gospodarstwach rolnych. Część z ofiar handlu ludźmi jest sprzedawana za granicę do bogatych krajów, gdzie pobierane są od nich organy wewnętrzne. Niepokojący jest stały wzrost skali nielegalnego procederu, mimo coraz większych możliwości prawnych i technicznych policji i służb specjalnych. Z statystyk ONZ wynika, że w 2016 roku odnotowano 25 tys. przypadków handlu ludźmi, a w niektórych krajach w tej dziedzinie przestępczości było takich zdarzeń więcej (w porównaniu do 2011 roku) aż o 39 proc.

 

PK

Źródła: Islam Today, UNIAN, PressOrg24

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram