6 listopada 2013

Irlandia: za dwa lata referendum w sprawie homomałżeństw

W maju 2015 roku w Irlandii odbędzie się referendum w sprawie przyznania związkom osób tej samej płci statusu małżeństwa – ogłosił rząd w Dublinie. Na decyzję, którą poprzedziła kwietniowa, pozytywna rekomendacja Konwencji Konstytucyjnej tego kraju, wpłynął aktywny lobbing laburzystów – partnerów koalicyjnych rządu. Mimo ostrego sprzeciwu obrońców życia oraz stanowczego głosu Kościoła, politycy ci dążą oni do zmiany definicji małżeństwa.

 

Wypowiadając się w imieniu Kościoła bp Denis Nulty zaznaczył, że debata na temat legalizacji związków homoseksualnych nie dotyczy równości czy też rzekomego oddzielenia religijnego postrzegania małżeństw od jego wizji w prawie cywilnym. Dotyczy ona samej natury małżeństwa oraz znaczenia jakie społeczeństwo wiąże z rolą ojca i matki w wychowywaniu dzieci.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podobnie jak inne środowiska, Kościół uważa, że różnica między kobietą a mężczyzną nie jest w odniesieniu do małżeństwa kwestią przypadku, lecz ma dla niego znaczenie fundamentalne oraz, że dzieci mają naturalne prawo do matki i ojca. Taka rodzina jest najlepszym środowiskiem, jakiego one potrzebują dla swojego rozwoju – podkreślił hierarcha odpowiedzialny w irlandzkim episkopacie za duszpasterstwo małżeństw.

 

Bp Nulty wskazał, że małżeństwo kobiety i mężczyzny ma szczególne znaczenie dla społeczeństwa. Zmiana definicji i zrównanie w prawie związków homoseksualnych z małżeństwami oznaczałoby podważenie społecznej roli małżeństwa i rodziny.

 

„Kościół będzie w pełni uczestniczyć w demokratycznej debacie prowadzącej do referendum i wraz z innymi będzie się starał potwierdzić podstawy racjonalne, utrzymując, że małżeństwo powinno być zarezerwowane dla jedynej i wzajemnie uzupełniającej się relacji między kobietą a mężczyzną. Tylko w takiej relacji możliwe jest zrodzenie i wychowanie dzieci” – podkreślił irlandzki hierarcha.

 

Od 2010 roku pary homoseksualne w Irlandii mają praktycznie te same przywileje co małżeństwa, z wyjątkiem prawa do adopcji dzieci. Przed pogorszeniem sytuacji najmłodszych ostrzega w tym kontekście irlandzki Instytutu Iona, zajmujący się analizą życia społecznego i religijnego kraju.

 

 

Źródło: KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 305 055 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram