12 kwietnia 2012

Ostatnio w Polsce dostrzeżono pozytywny aspekt starzejącego się społeczeństwa. Jest on związany ze wzrostem zapotrzebowania na opiekunów ludzi starszych. Powszechnie łączy się z tym nadzieję na zmniejszenie bezrobocia, które wynika z tej sytuacji, że ludzie pracować będą do 67 roku życia a być może i dłużej, a zatem wymiana kadry pracowników na młodszą będzie odbywać się rzadziej.

 

Biorąc jednak pod uwagę, że większość bezrobotnych takiej pracy się nie podejmie, gdyż wymaga ona określonych predyspozycji psychicznych i zdolności do pracy z ludźmi (a ludzie starsi to szczególnie wymagająca grupa), to korzyści dla gospodarki stąd płynące będą raczej niewielkie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Generalnie rzecz ujmując starzejące się społeczeństwo nie jest dla gospodarki błogosławieństwem, a raczej staje się wyzwaniem: jak przy takiej strukturze wiekowej nie dopuścić do spadku poziomu życia. 

 

Przekonała się o tym Kanada, która jak wiele innych państw zmaga się z tym problemem. Tamtejszy bank centralny ogłosił, że tylko sam ten czynnik doprowadzi do spadku wzrostu gospodarczego z 2,4% do 2,2% PKB. To z kolei nieuchronnie przyczyni się do pogorszenia się sytuacji materialnej. Wiceprezes Bank of Canada Jean Boivin widzi remedium na taki stan rzeczy w trzech zasadach: więcej pracy, większa produktywność i wyższe oszczędności.

 

Również w kraju spod znaku klonowego liścia szykuje się podwyższenie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. Nie budzi to jednak takiego niezadowolenia, jak w naszym kraju. Co więcej część osób chętnie popracuje dłużej. Szansą na to może być pojawienie się zapotrzebowania na nowe rozwiązania dotyczące zatrudnienia tj. praca w domu lub na część etatu.

 

Według prognoz, za 20 lat co czwarty Kanadyjczyk będzie w wieku pow. 65 lat.  W tym samym czasie jego średni dochód zmniejszy się o 20% w stosunku do sytuacji, w której społeczeństwo byłoby młodsze. Rozwój gospodarczy przyczynia się do mniejszej śmiertelności dzieci, ale także do zwiększenia długości życia. Bank of Canada prognozuje, że zwiększony odpływ ludzi starszych z rynku pracy połączony z małym napływem ludzi młodych wymusi zwiększenie płac. Mniejsza ilość pracowników sprawi, że firmy zaczną o nich konkurować. Starzejące się społeczeństwo będzie z kolei wymagać większych nakładów na opiekę medyczną, co przy mniejszej ilości osób płacących podatki, nie pozostanie bez wpływu na stan finansów publicznych.

 

Taka sytuacja koniecznie musi wpłynąć również na podejście do kwestii oszczędzania. Nie bez znaczenia jest nie najlepsza sytuacja gospodarstw domowych, które są mocno zadłużone. Kanadyjczycy będą więc musieli przybliżyć sobie podstawową wiedzę finansową, aby jakoś sobie w tej sytuacji poradzić. Bank of Canada ze swej strony zapewnia, że inflacja będzie niska i przewidywalna.

 

I.Sz.

 

Źródło: stefczyk.info

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 57 820 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram