8 marca 2017

Japońscy katolicy wspominają odkrycie 150 lat temu wspólnot katakumbowych

(Fot. fitzfotos/sxc.hu)

Przed 150 laty w Japonii doszło do jednego z najbardziej zdumiewających wydarzeń w historii chrześcijaństwa. Po dwustu latach życia w całkowitym ukryciu spotkały się ze sobą na południu kraju przypadkowo dwie wspólnoty Kościoła katakumbowego. Jedna żyła w Nagasaki, a druga w oddalonej o sto kilometrów na wschód miejscowości Imamura. Na przełomie lutego i marca katolicy, wywodzący się z tych dwóch podziemnych wspólnot, uroczyście obchodzili rocznicę tamtego wydarzenia.

 

W marcu 1865 r., gdy chrześcijaństwo w Japonii było jeszcze zakazane, pewien misjonarz francuski odkrył w Nagasaki podziemnych katolików, którzy ponad 200 lat zachowywali w tajemnicy swoją wiarę, żyjąc bez księży i posługi sakramentalnej. W 2 lata później dowiedział się o drugiej potajemnej wspólnocie w Imamurze od chrześcijanina z Urakami, który natrafił na ich obecność zupełnie przypadkowo.

Wesprzyj nas już teraz!

Misjonarz wysłał tam czworo wiernych z Nagasaki. 26 lutego 1867 gościny udzieliła im pewna nieznajoma kobieta. Gdy zaczęła przygotowywać im posiłek z kurczaka i jajek, goście odmówili, twierdząc, że nie jedzą mięsa w tym czasie – był to Wielki Post. „Wy także?” – wykrzyknęła zdumiona kobieta, która rozpoznała w swych gościach, że tak jak ona są oni chrześcijanami. Niebawem dwóch katolików z wioski udało się do Nagasaki, aby przekonać się, że są tam misjonarze i od tego czasu obie wspólnoty utrzymują ze sobą bliskie więzi.

Jednocześnie w tym samym roku w Urakami wybuchły nowe masowe prześladowania, w wyniku których zginęło ok. 670 wyznawców Chrystusa (w większości wskutek tortur), a prawie 3,4 tysięcy musiało uciekać z tego miejsca. Dopiero w 1873 Japonia zniosła zakaz wyznawania chrześcijaństwa.

W ramach obchodów 150. rocznicy niezwykłego odkrycia wspólnota z Imamury przygotowała film DVD o tamtych wydarzeniach a 9 miejscowych katolików odbyło w dniach 16-18 lutego pieszą 100-kilometrową pielgrzymkę do Nagasaki. „Chciałem doświadczyć choćby cząstki tych uczuć, jakie mieli nasi poprzednicy, gdy wtedy szli do Nagasaki” – powiedział później jeden z pątników Keiji Hisatsugu.

26 lutego okolicznościową Mszę św. odprawił w kościele w Imamurze (prefektura Fukuoka) nuncjusz apostolski w Japonii abp Joseph Chennoth. Świątynię tę wzniesiono w 1913 r. a w 2015 r. wpisano ją na listę Ważnej Narodowej Własności Kulturalnej.

 

Źródło: KAI/RV/UCANews

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 251 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram