19 stycznia 2019

Jest oficjalny list papieża Franciszka. Koniec komisji Ecclesia Dei

(fot. Giuseppe Ciccia/Pacific Press via ZUMA Wire/FORUM)

Potwierdziły się spekulacje watykańskich mediów oraz informacje przekazywane przez watykanistę, Marco Tosattiego. Papież Franciszek Listem Apostolskim „motu proprio” przekazał wszystkie kompetencje Papieskiej Komisji Ecclesia Dei Kongregacji Nauki i Wiary.

 

Tym samym komisja Ecclesia Dei przestała istnieć. Została ona powołana za pontyfikatu Jana Pawła II i zajmowała się sprawami duchownych oraz wiernych przywiązanych do tzw. Mszy łacińskiej. Za jej pośrednictwem z Watykanem kontaktowało się m.in. Bractwo św. Piusa X.

Wesprzyj nas już teraz!

 

O likwidacji Ecclesia Dei spekulowano od dawna. Tosatti, informując o planowanej likwidacji komisji zastanawiał się czy ostatecznym celem tych działań nie jest przypadkiem likwidacji „Summorum Pontificum”.

 

Z kolei inny watykanista, Edward Pentin, wskazuje, że zmiana może ułatwić uregulowanie stosunków z Bractwem św. Piusa X. Pentin powołuje się przy tym na tradycjonalistyczne francuskie pismo L’Homme Nouveau, które wskazuje, że tamtejsze Bractwo św. Piusa X widziało komisję bardziej jako przeszkodę w nawiązaniu bliższych stosunków z Watykanem. Przedstawiciele Bractwa pragnęli komunikować się w tych kwestiach bezpośrednio z prefektem Kongregacji niż z przewodniczącym Komisji.

 

Pojawiły się też inne komentarze – według nich likwidacja Komisji Ecclesia Dei zachwieje dotychczasowe status quo w sprawie organizowania przez środowiska związane z kościelną Tradycją Mszy Świętej w tradycyjnym rycie rzymskim. Komisja Ecclesia Dei była bowiem ostatnią instancją odwoławczą dla wiernych – jeśli na odprawianie Mszy w tym rycie nie godził się miejscowy biskup. Komisja zwykle interweniowała w sposób przychylny dla wiernych. Jak będzie na te same prośby reagować Kongregacja Nauki Wiary – czas pokaże. 

 

Papieska Komisja Ecclesia Dei powstała w 1988 roku, wolą papieża Jana Pawła II. Miała ona ułatwić zachowanie pełnej jedności kościelnej kapłanom, seminarzystom oraz wspólnotom zakonnym, związanym z Bractwem założonym przez abp. Marcela Lefebvrea.

 

W 2007 r. Benedykt XVI rozciągnął kompetencje Komisji na zgromadzenia zakonne przywiązane do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego i żyjące według dawnych tradycji życia konsekrowanego. Dwa lata później ten sam Papież zreorganizował tę komisję dostosowując ją do nowej sytuacji, po zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów konsekrowanych bez papieskiego upoważnienia przez abp. Lefebvra. Związał ją również z Kongregacją Nauki Wiary, mając na względzie, że odtąd kwestie, którymi miała się zajmować, miały charakter przede wszystkim doktrynalny.

 

W ubiegłym roku Kongregacja Nauki Wiary wystąpiła z wnioskiem przyjętym przez Papieża, by dialog z Bractwem św. Piusa X był prowadzony bezpośrednio przez tę dykasterię.

 

Uzasadniając swą decyzję o likwidacji Papieskiej Komisji Ecclesia Dei Papież zauważa, że zmieniły się warunki, w których ustanowił ją św. Jan Paweł II. Ponadto ustabilizowały się zarówno życie, jak i liczba zgromadzeń zakonnych, które sprawują liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Franciszek pragnie także, aby we wspólnocie kościelnej wzrastała świadomość, że zadania i kwestie, którymi zajmowała się Komisja mają charakter głównie doktrynalny.

 

 

Źródło: vaticannews.com/pch24

 

ged

 

PRZYPOMINAMY NASZĄ ROZMOWĘ Z ABP. GUIDO POZZO (Sekretarzem Komisji Ecclesia Dei) NAGRANIE POCHODZI Z LIPCA 2018 R.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram