Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker stanął w obronie Karola Marksa. W dwusetną rocznicę urodzin podkreślał, że twórca „Manifestu partii komunistycznej” był filozofem i nie jest odpowiedzialny za błędy i okrucieństwa popełnione przez spadkobierców po jego śmierci.
„Karol Marks był filozofem, który myślał o przyszłości, miał aspiracje twórcze, a dzisiaj ma odpowiadać za rzeczy, za które nie był odpowiedzialny, których nie powodował” – powiedział Jean Claude Juncker. Dodał, że wiele tragicznych wydarzeń dokonało się ze względu na przeinaczenie nauczania Marksa. Przewodniczący Komisji Europejskiej wziął udział w uroczystościach z okazji dwusetnej rocznicy urodzin twórcy „Manifestu partii komunistycznej”.
Wesprzyj nas już teraz!
„Trzeba zrozumieć Karola Marksa w kontekście jego czasów i nie mieć żadnych uprzedzeń. Te wyroki nie powinny istnieć” – mówił Juncker. Szef Komisji Europejskiej powiedział również, że niestabilność Unii Europejskiej można rozwiązać skupiając się bardziej na pomocy społecznej, która jak dotąd w jego opinii była zaniedbaną częścią integracji europejskiej.
„Zadaniem naszych czasów będzie stworzenie żywej rzeczywistości opartej na prawach socjalnych, które ustanowiliśmy dla Europy” – powiedział. „Unia Europejska nie jest wadliwą, ale niestabilną konstrukcją. Niestabilna jest także dlatego, że wymiar społeczny Europy do dziś pozostaje słabym elementem integracji europejskiej. Musimy to zmienić” – dodał Juncker.
Zaangażowanie w uroczystości rocznicowe Karola Marksa przez przewodniczącego Komisji Europejskiej skomentował europoseł Jacek Saryusz-Wolski. – Celebrowanie jubileuszu Karola Marksa, autora Manifestu Komunistycznego, przez przewodniczącego Komisji Europejskiej, to przejaw braku zrozumienia i empatii wobec tej części Europy, która padła ofiarą komunizmu – powiedział.
W sobotę ma dojść w Trewirze do odsłonięcia pomnika Karola Marksa, który zlokalizowano naprzeciwko domu rodzinnego niemieckiego działacza rewolucyjnego. Sponsorem monumentu jest rząd Chin, który ofiarował go ze względu na swój szacunek wobec postaci Marksa.
Źródło: The Independent, wprost.pl
WMa