27 października 2019

Kard. Reinhard Marx: podczas synodu wyłonił się nowy sojusz ekologiczny

(fot. Donatella Giagnori / EIDON/MAXPPP/FORUM)

Kardynał Reinhard Marx uważa, że zgromadzenie specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii ma „znaczenie dla całego świata”, gdyż podczas niego wyłonił się „nowy ekologiczny sojusz odpowiedzialnych przedstawicieli religii, nauki i młodzieży”. Te trzy środowiska niepolityczne połączyły się w działaniach dla przyszłości ludzkości – stwierdził przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów.

 

Purpurat podczas rozmowy na zakończenie obrad Synodu Biskupów dla Amazonii wyraził przy tym radość, że trzytygodniowe spotkanie ponad 180 biskupów i niemal stu zaproszonych ekspertów odbyło się w czasie, gdy uwaga świata skupia się na zmianach klimatycznych. „Musimy zrozumieć, że nadszedł czas działań, gdyż chodzi o przyszłość Ziemi i przyszłość ludzkości” – podkreślił arcybiskup Monachium i Fryzyngi.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z tą oceną zgadza się biskup brazylijskiej diecezji Óbidos nad Amazonką, również pochodzący z Niemiec Johannes Bahlmann OFM. „Później będzie za późno. Teraz nadeszła chwila, żebyśmy się tym zajęli” – zauważył 58-letni hierarcha. Podkreślił, że wyrąb drzew i niszczenie środowiska są ogromnym wyzwaniem dla Kościoła w tym regionie.

 

Z kolei teolog Paulo Suess zaapelował do wspólnot kościelnych w Amazonii i w Europie o aktywny udział w zahamowaniu zniszczeń ekologicznych. Chrześcijanie muszą być świadomi tego grzechu ekologicznego, podkreślił ekspert synodalny. Dodał, że ma to także związek z duszpasterstwem, bo „jeśli będziemy budować zdrowe, żywotne wspólnoty, wówczas sekty nie będą miały szans oddziaływania w sposób niszczycielski na tubylczą kulturę i ekologię”.

 

Przypomnijmy, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że do Katechizmu Kościoła Katolickiego zostanie dodana również nowa kategoria grzechów – grzechy ekologiczne… Zaproponowali to ojcowie zakończonego właśnie synodu amazońskiego. Mowa o punkcie 82. dokumentu końcowego synodu. Ojcowie synodalni proponują w nim: „zdefiniować grzech ekologiczny jako działanie lub zaniechanie wobec Boga, wobec społeczności i środowiska”.

 

„Czym konkretnie ma być taki grzech – nie do końca wiadomo, ma on być wszak dopiero „zdefiniowany”. Dokument synodalny wyjaśnia jednak, że „jest to grzech przeciwko przyszłym pokoleniom i przejawia się w aktach i nawykach zanieczyszczania i niszczenia harmonii środowiska, wykroczenia przeciwko zasadom współzależności i zerwania sieci solidarności między stworzeniami. Jest to także grzech przeciw cnocie sprawiedliwości” – relacjonuje z Rzymu Krystian Kratiuk, redaktor naczelny PCh24.pl.

 

Biskupi zgromadzeni na synodzie chcą także „stworzenia specjalnych duszpasterstw dla opieki nad naszym wspólnym domem” oraz „promocji ekologii integralnej na poziomie parafii i na każdym innym poziomie jurysdykcji kościelnej”. Zadaniem takich duszpasterstw ma być opieka nad terytorium oraz wodami, a także promocja encykliki Laudato si papieża Franciszka. 

 

 

Źródło: KAI, własne PCh24.pl

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram