Kościół katolicki w Niemczech nie może wprowadzić święceń kobiet – przekonuje arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki. Ta sprawa jest całkowicie zamknięta – zauważa.
W Kościele katolickim w Niemczech trwa debata o właściwej roli kobiet. Na rozpoczętej niedawno Drodze Synodalnej otwarcie mówi się o ewentualności dopuszczenia pań do sakramentu święceń – najpierw diakonatu, a później również prezbiteriatu. Jednak według kolońskiego kardynała Rainera Marii Woelkiego, Niemcy nie mogą dokonać takiego kroku.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jest tutaj wyraźne, zamykające tę sprawę „nie” papieża Jana Pawła II, które papież Franciszek teraz ponownie potwierdził – powiedział kard. Woelki w rozmowie z bawarską „Süddeutsche Zeitung”.
W kontekście trwającej w Niemczech Drogi Synodalnej stwierdził, że Niemcy „nie mają możliwości powiedzieć: rozmawiamy o tym zasadniczo na nowo i będziemy nad tym głosować”.
Hierarcha stwierdził, że ma świadomość „bolesnego” zderzania się podstaw funkcjonowania współczesnego społeczeństwa oraz Kościoła katolickiego. Urząd apostolski, kapłaństwo, jest jednak zarezerwowany dla mężczyzn. Kobiety mogą podejmować w Kościele inne otwarte dla nich posługi. – Potrzebujemy więcej kobiet na stanowiskach kierowniczych, także jako przełożonych księży – ocenił.
Kardynał stanął następnie w obronie obowiązującego nauczania Kościoła na temat celibatu, antykoncepcji i homoseksualizmu. – Musimy podjąć próbę głębszego zrozumienia nauczania. Wiem, oczywiście, że dla wielu jest to trudne. Naszym zadaniem jest jednak przetłumaczyć to, co dzięki wierze rozpoznaliśmy jako prawdziwe i słuszne – wskazał.
Jak stwierdził purpurat, debata o wymienionych sprawach musi wrócić na swoje właściwe miejsce. – Jezus posłał na świat Apostołów, a nie „Apostołów moralności” – powiedział. W jego ocenie należy znacznie więcej rozmawiać o samym Bogu, niż „dyskutować o regułach obowiązujących w sypialni”.
Kardynał dodał też, że w jego ocenie Niemcy uznali, jakoby mogli sami podejmować decyzję w sprawach, które przynależą do kompetencji Stolicy Apostolskiej i muszą być regulowane na szczeblu Kościoła powszechnego.
Źródło: sueddeutsche.de
Pach