27 stycznia 2014

Kneset w Krakowie w 69. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz

(fot. צילום: איציק אדרי [CC-BY-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons)

W poniedziałek w Krakowie ma dojść do spotkania izraelskich i polskich posłów. Przedstawiciele Knesetu przyjechali do Polski by uczcić 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz.

 

Choć rocznica wyzwolenia nie jest okrągła, do Polski przyjechało 350 gości z Izraela, w tym niemal połowa Knesetu. Przylatują dzisiaj rano do Polski, wracają wieczorem. Przedstawiciele Izraela pojadą do Oświęcimia by oddać hołd ofiarom niemieckich mordów. Po uroczystościach – już w Krakowie – dojdzie do spotkania izraelskich i polskich posłów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wbrew temu, o czym informowały media jeszcze kilka dni temu, przedstawiciele Knesetu nie będą podejmować żadnych uchwał. W mediach głośno było chociażby o tym, że izraelscy posłowie mają potępić kłamliwe określenie o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jednak, jak deklaruje ambasador Izraela w Polsce, Zwi Raw-Ner „nie zostanie przyjęty żaden dokument, bo nie są to oficjalne obrady Knesetu. Ma to charakter nieformalny”.

 

Nikt w Izraelu nie rozumie, dlaczego to tak ważne dla Polaków, by nikt nie mówił o „polskich obozach”. Teraz będzie okazja, by posłowie Sejmu na spotkaniu w Krakowie wytłumaczyli to posłom Knesetu, z których znaczna część nigdy w Polsce nie była – mówi „Rzeczpospolitej” Jonathan Daniels, pomysłodawca wydarzenia i dyrektor organizacji From the Depths zajmującej się utrwalaniem pamięci o ofiarach Zagłady. Daniels przypomniał również, że półtora roku temu, gdy prezydent USA, Barack Obama powiedział o „polskich obozach koncentracyjnych” społeczność żydowska zaprotestowała.

 

Przedstawiciele polskiej i izraelskiej delegacji nie przyjmą też wspólnego oświadczenia, w którym by stanowczo podkreślano, że Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za zagładę. Tekst deklaracji był już gotowy, zgodziły się na nią wspólnie strona polska i izraelska. Jednak z powodu śmierci żony swój przyjazd odwołał przewodniczący izraelskiej delegacji i szef Knesetu, Juli Edelsztain. Zastąpią go przedstawiciele największych ugrupowań parlamentarnych. Doszło w związku z tym do zmian personalnych w polskiej delegacji i marszałek Sejmu Ewę Kopacz zastąpi wicemarszałek, Cezary Grabarczyk.

 

 

Źródło: rp.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram