Komisja Europejska wystosowała apel do państw członkowskich Unii Europejskiej o przyjęcie imigrantów ze statków, które dryfują po Morzu Śródziemnym. Na ich pokładach znajduje się łącznie 49 przybyszów z Afryki. Dotychczas przyjęcia imigrantów odmówiły Malta oraz Włochy.
Reuters informuje, że statki z imigrantami, które aktualnie dryfują po Morzu Śródziemnym są koordynowane przez niemieckie organizacje pozarządowe. Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich UE z prośbą o zgodę na cumowanie statków w portach oraz przyjęcie imigrantów z Afryki. Z informacji podawanych w mediach wynika, że na pokładach statków przebywa aktualnie 49 przybyszów z „Czarnego Lądu”. Statki „Sea-Watch 3” i „Sea-Eye” znajdują się u wybrzeży Włoch, ale rząd w Rzymie odmówił przyjęcia grupy nielegalnych imigrantów. Podobną decyzję wydały władze Malty.
Wesprzyj nas już teraz!
Od ponad pół roku imigranci z Afryki Północnej chcący przedostać się do Europy mają utrudnione zadanie. Włochy, Grecja oraz Malta były krajami, do których wybrzeży docierały statki z Afryki Północnej. Teraz po raz kolejny władze w Rzymie oraz Valettcie odmówiły przyjęcia imigrantów. W związku z tym Komisja Europejska zaapelowała do krajów członkowskich UE o wsparcie Afrykańczyków. Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zapowiedział, że toczy rozmowy z pewnymi krajami, które wyraziły wstępnie chęć przyjęcia przybyszów. Komisarz nie podaje jednak żadnych szczegółów tej operacji.
Przypomnijmy, że bardzo głośna stała się sprawa statku z imigrantami „Aquarius”, który po wielu niepowodzeniach ostatecznie zacumował w Hiszpanii.
Sprawa przyjęcia imigrantów ze statku „Aquarius” odbiła się szerokim echem w całej Europie. Pierwotnie statek płynął w kierunku Włoch i wszystko wskazywało na to, że organizacja przewożąca przybyszów z Afryki będzie chciała zacumować statek właśnie u wybrzeży Italii. Zgody na to nie wyraził minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini, który od kilku tygodni publicznie mówi o konieczności zakończenia procederu nielegalnego transportu imigrantów. Wówczas Salvini zasugerował, że imigrantów może przyjąć Malta. Rząd niewielkiego kraju zdecydował się jednak odmówić. Zgodę na przyjęcie Afrykańczyków wydała Hiszpania.
Imigranci, którzy dotarli do Hiszpanii dzięki wsparciu i transportowi zapewnionemu przez specjalizujące się w tym tzw. „organizacje non-profit”, częściowo zostali skierowani do ośrodka w Alicante. Wygląda na to, że pobyt w nim przestał być na tyle atrakcyjny, że część z przybyłych z Afryki imigrantów postanowiła z niego uciec. Z ośrodka zbiegło łącznie 28 nieletnich osób. Policja informuje, że 16 z nich zostało już zatrzymanych i wróciło do ośrodka. Pozostali nadal są poszukiwani przez odpowiednie służby.
Źródło: interia.pl, PCh24.pl
WMa