5 maja 2016

Komisja Europejska unika odpowiedzi na pytania o wspieranie LGBT przez UE

(By user:theodoranian (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons)

Pod koniec ubiegłego roku komisarz ds. sprawiedliwości UE Věra Jourová ogłosiła plan działania wysiłków na rzecz równości homoseksualistów, transseksualistów oraz innych osób o niekonwencjonalnej orientacji seksualnej. Grupa europosłów z frakcji Europy Narodów i Wolności (ENF) zwróciła się do Komisji Europejskiej z pytaniami o podanie szczegółów dotyczących planu. Komisarz Jourova nie odpowiedziała wprost na żadne z zadanych pytań.

Pytania skierowane do Komisji Europejskiej przez europarlamentarzystów z frakcji Europa Narodów i Wolności dotyczyły m.in. kwestii zdefiniowania pojęć „równości płci społeczno-kulturowej” (gender equality) oraz „praw LGBT”, o których mowa we wspomnianym planie. Prosili także o wskazanie, w jaki sposób osoby orientacji LGBT są dyskryminowane. Celem europosłów było również zmuszenie do udostępnienia informacji o wsparciu finansowym UE dla inicjatyw na rzecz „praw LGBT” oraz zadeklarowanie, czy Komisja ma zamiar wymusić na państwach członkowskich uznanie „małżeństw” homoseksualnych zawartych poza ich granicami.

Wesprzyj nas już teraz!

Komisarz Jourová nie odpowiedziała wprost na żadne z zadanych pytań. „Agencja Praw Podstawowych UE zbadała kwestię ochrony prawnej fundamentalnych praw lesbijek, gejów, biseksualistów, transseksualistów oraz interseksualistów w swoim ostatnim sprawozdaniu” – napisała  w odpowiedzi na pytanie o definicje pojęć równości i praw LGBT. Tymczasem przywołana przez nią analiza prawno-porównawcza APP o ochronie przeciw dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej, również operuje tymi terminami bez podawania ich znaczenia. Komisarz nie odniosła się także do pytania o sposób rzekomej dyskryminacji osób orientacji LGBT przez kraje europejskie, milczeniem zbyła także pytanie o zamiary Komisji co do uznawania przez państwa członkowskie „małżeństw” homoseksualnych zawartych poza ich granicami.

W przypadku pytania o finanse, komisarz Jourová odesłała do swojej odpowiedzi na inne zapytanie poselskie z ubiegłego roku. Według niej w 2014 roku Komisja Europejska przeznaczyła ponad 11 mln euro na walkę z dyskryminacją, a w 2015 – ponad 13,6 mln euro. Z tych kwot oficjalnie 1,3 mln euro trafiło do organizacji LGBT w 2014 roku, a 1,4 mln – w 2015. Oprócz tego w 2015 r. Komisja wsparła kwotą 950 tys. euro tzw. sieć równości (Equinet) pomagającą ofiarom dyskryminacji, w tym także i LGBT.

Instytut Ordo Iuris

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram