14 lutego 2020

Konferencja prasowa w Watykanie: padały dociekliwe pytania o celibat

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni potwierdził, że adhortacja posynodalna Querida Amazonia stanowi element Magisterium Kościoła. Z kolei dokument opublikowany po tym synodzie do Magisterium nie należy. Przedstawiciele Watykanu odpowiadali na dociekliwe pytania dziennikarzy na środowej konferencji w Watykanie.

 

Jak przypomina portal Life Site News, dokument posynodalny uzyskał poparcie 2/3 ojców synodalnych i zaproponował święcenia kapłańskie dla żonatych mężczyzn. Deklarowany cel stanowiła poprawa dostępu do Eucharystii w regionie Amazonii.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kardynał Michael Czerny sekretarz specjalny synodu amazońskiego stwierdził, że różne propozycje zawarte w dokumencie posynodalnym „pozostają na stole” oraz że papież „zachęca Kościół w Amazonii i Kościół wszędzie” „aby stosować je, uwzględniając rzeczywistość w jakiej się znajdują”.

 

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni stwierdził natomiast, że adhortacja apostolska należy do Magisterium (co oznacza, że katolik powinien ją uznawać), a wspomniany wcześniej dokument posynodalny już nie. Z kolei sekretarz generalny synodu biskupów kardynał Lorenzo Baldisseri powiedział, że adhortacja Querida Amazonia nie zajmuje się przyjęciem lub odrzuceniem dokumentu posynodalnego.

 

Matteo Bruni stwierdził, że synod dotyczył ewangelizacji, oraz że nie wszystkie propozycje go dotyczące znalazły się w adhortacji apostolskiej. Dodał, że dokument posynodalny jest cenny, jednak nie staje się elementem Magisterium. Należy do odczytywać i stosować przez pryzmat adhortacji. Następnie dziennikarz z NBC zapytał, czy papież zamknął drzwi do sprawy małżeństw księży i kobiet-diakonów. Na to pytanie odpowiedział mu kardynał Czerny.

 

Sądzę, że najlepszym sposobem jest rozumienie tego jako elementu procesu i elementu podróży – powiedział. –Dlatego też nazywa się to synod. Znajdujemy się w bardzo istotnym punkcie etapu synodalnego i przed nami znajdują się dalekie drogi. Dalekie drogi już przebyliśmy. Zatem pytania, do których wracasz są pytaniami dotyczącymi drogi, a Ojciec Święty nie rozwiązał ich w większym stopniu niż w adhortacji. Więc jeśli są pytania, które czujesz, że są otwarte albo Kościół czuje, że są otwarte, to dzięki adhortacji wciąż będą debatowane, dyskutowane, rozeznawane, przemodlane i gdy dojrzeją, zostaną zaprezentowane właściwej władzy, by podjęła decyzję – dodał. Zauważył również, że istnieją decyzje, jakie można podjąć na poziomie diecezji, a także inne, jakie należy podjąć w Rzymie.

 

Konferencja prasowa w Watykanie poświęcona opublikowanej adhortacji apostolskiej Franciszka miała miejsce we środę 12 lutego. 

 

Źródło: lifesitenews.com

mjend

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 305 995 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram