14 stycznia 2020

Ks. prof. Bortkiewicz: słowa Benedykta XVI w obronie celibatu to sytuacja absolutnie wyjątkowa

(źródło: telewizja wPolsce.pl)

Mówimy o pewnej wartości, o czystości ofiarowanej Bogu, o celibacie ofiarowanym Bogu, o pewnej wartości, którą Kościół wypracował na bazie swoich doświadczeń i która stanowi niekwestionowaną wartość. Ta wartość jest dzisiaj niestety podważana przez ludzi, którzy mają myślenie korporacyjne o Kościele i sądzą, że decydując się na jakieś tzw. przywileje dla jakieś grupy ludzi czy rezygnując z pewnych wymogów korporacyjnych, osiągną większą frekwencję w tej korporacji albo osiągną jakąś większą produktywność – mówił w poniedziałek na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

 

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz skomentował książkę papieża seniora Benedykta XVI oraz ks. kard. Roberta Saraha, na łamach której zabrali głos w obronie celibatu i tradycyjnych wartości.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rozmówca Radia Maryja zwrócił uwagę, że sytuacja, z którą mamy do czynienia jest „absolutnie wyjątkowa”, ponieważ po raz pierwszy o momentu abdykacji Papież senior zabrał głos w kwestii bieżących problemów Kościoła.

 

O tym pisał papież Benedykt XVI – kryzys pedofilski w Kościele, kryzys rozumienia seksualności wiąże się z jednej strony z rewolucją seksualną 1968 roku, a z drugiej strony wiąże się z tymi zawirowaniami antropocentrycznymi w teologii, z tą tzw. nową teologią moralną, która odrzuciła prawo naturalne, odrzuciła pewien porządek i ład moralny. Właśnie infekcja tych poglądów zmieniających prawdę o płciowości dotyczy oczywiście całej sfery seksualności. Dotyczy też deprecjonowania celibatu – podkreślił ks. prof. Bortkiewicz. – W tym przypadku nie mówimy o jakieś funkcjonalności kapłańskiej i o funkcjach posługiwania kapłańskiego – dodał.

 

Słowa Benedykta XVI w obronie celibatu to sytuacja absolutnie wyjątkowa na przestrzeni ostatnich miesięcy. (…) To mocny, tak wyrazisty głos, który jest głosem polemicznym z tymi trendami, które zarówno na synodzie amazońskim, jak i w drodze synodalnej niemieckiej się pojawiają i które – jak niestety widać – nie spotykają się od razu z natychmiastową i bezwzględną reakcją papieża [Franciszka- red.] – ocenił wykładowca UAM i WSKSiM.

 

Źródło: Radio Maryja

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram