30 października 2019

Ks. prof. Paul Zulehner: Czas przenieść Amazonię do Niemiec, Austrii i Szwajcarii

(Fot. You Tube / Bildungs TV)

Niezwykle wpływowy teolog, ks. Paul Zulehner z Wiednia, wzywa biskupów krajów niemieckojęzycznych do przeprowadzenia zmian w Kościele katolickim. Czas na Amazonię w Niemczech, Austrii i Szwajcarii – przekonuje i tworzy petycję on-line. Chce aby hierarchowie poprosili papieża Franciszka o zgodę na wielkie „reformy”.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Ks. Paul Zulehner to emerytowany teolog katolicki z Wiednia. Jest jednym z najważniejszych współczesnych socjologów religii i teologiem, niezwykle cenionym w krajach niemieckojęzycznych.

 

Po Synodzie Amazońskim duchowny stworzył internetową petycję, w której domaga się przeprowadzenia reform w Kościele katolickim w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Według inicjatora akcji, miniony synod był „historycznym wydarzeniem dla Kościoła powszechnego” i powinien doprowadzić do „poruszenia także w naszych Kościołach lokalnych”.

 

„Amazonia także u nas!” – nosi tytuł petycja, którą progresywni katolicy (?) będą mogli podpisywać od najbliższej soboty.

 

Według uczonego, wierni i biskupi muszą wykorzystać obecny czas, kairos, prosząc papieża o zezwolenie na przeprowadzenie odważnych zmian w Kościele.

 

„Jesteśmy gotowi, by przyswoić sobie główny cel Synodu Amazońskiego. Zobowiązujemy się osobiście do takiego stylu życia, który chroni innych ludzi. Opowiadamy się za polityką, która będzie dążyć do trwałego balansu między ekologią a sprawiedliwością społeczną. Prosimy młodych ludzi, by wsparli nas swoim zaangażowaniem i odwagą” – głosi opublikowany, wstępny tekst petycji.

 

„Ponadto wzywamy Konferencje Episkopatów, aby przedłożyły papieżowi odważne propozycje mające złagodzić kryzys powołań. Także u nas są żywe wspólnoty cierpiące na głód eucharystyczny, za którego uśmierzenie, jak mówi papież Franciszek, odpowiedzialni są pasterze. Nasi biskupi powinni zaproponować papieżowi to, co biskupi Amazonii: otwarcie drogi do święceń kapłańskich poprzez drogę święceń diakonatu dla osób, które angażują się na rzecz ruchu Jezusa, mają doświadczenie w kierowaniu wspólnotą Ewangelii i zostały wybrane przez społeczność. Aby kobiety nie pozostawały z tego wykluczone, prosimy biskupów o wsparcie papieża w utorowaniu wreszcie drogi kobietom do diakonatu” – czytamy dalej.

 

Zulehner w swoich reformistycznych zamysłach odnośnie celibatu nie używa sformułowania viri probati, bo łaciński vir – to mężczyzna. Zamiast tego pisze o personae probatae, czyli o „wypróbowanych osobach”, co pozwala „włączać” w projekt także kobiety.

 

Teolog powołuje się przy tym na Józefa Ratzingera, który w 1970 roku pisał w książce „Wiara i przyszłość” o swoich ówczesnych zapatrywaniach na kapłaństwo. Według Ratzingera z tamtych czasów Kościół „z pewnością rozpozna nowe formy urzędu [kapłańskiego] i będzie wyświęcał na księży sprawdzonych chrześcijan, którzy mają swój zawód”.

 

W 2017 roku wespół z teologiem Thomasem Halikiem Paul Zulehner zainicjował akcję Pro Pope Francis, w którą włączyły się dziesiątki tysięcy katolików na całym świecie, w tym wielu teologów.

 

 

Pach

 

Źródła: zulehner.wordpress.com, Katholisch.de

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram