Kościół mało zainwestował w kwestię rozpoznania wrogich nurtów ideologicznych. Katolicyzm polski w obliczu tych wyzwań jest niepewny, nieśmiały, jakby zdezorientowany – powiedział ksiądz profesor Tadeusz Guz w radiowej rozmowie na temat obecnej kampanii wymierzonej w naszą świętą wiarę.
Filozof i teolog z KUL zaproponował słuchaczom Radia Wnet szeroką, historyczną perspektywę spojrzenia na najnowszą falę antykatolickich ataków. – Nauka chrześcijańska w sensie katolickim jest już od pięciu wieków – nie tylko w Europie, ale i na świecie – przedmiotem pierwszorzędnych ataków ze strony różnych ideologii – powiedział, wymieniając m.in. reformację, rewolucję francuską, przewroty komunistyczne XIX i XX wieku, rewolucję kapitalistyczną, obie wojny światowe, wreszcie neomarksizm szkoły frankfurckiej i ideologię gender. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych nurtów jest wrogość wobec Pana Boga wyznawanego przez Kościół, a także wobec katolicyzmu.
Wesprzyj nas już teraz!
– Mnie osobiście nie zaskakują procesy dokonujące się w Polsce, łącznie z tymi ostatnimi wydarzeniami, bluźnierstwami przeciwko Panu Bogu i Matce Najświętszej, także przeciwko Kościołowi – przyznał uczony.
W przekonaniu księdza profesora, to czy akty wrogości wobec naszej religii, jej najświętszych Osób i symboli będą coraz częstszym zjawiskiem, zależy od nas wszystkich.
– Czy Polacy naszych generacji – my, którzy dzisiaj żyjemy i tworzymy oblicze Polski, włączymy się w ten nurt antyboski i antykatolicki, który artykułuje się w tych ostatnich pięciu wiekach tymi ideologiami, które pozwoliłem sobie nadmienić? Nasi, polscy przeciwnicy Pana Boga, Matki Najświętszej czy struktur Kościoła katolickiego, oni nic nowego tutaj nie wnoszą do całej debaty, tylko wyrażają te wielkie negacje Boga, Kościoła i innych wartości – podkreślił ksiądz profesor Guz.
Filozof i teolog zwrócił uwagę, że zmierzenie się z ideologiami głoszonymi przez anty-teistów jest wielkim wyzwaniem dla nas. – Do tego abyśmy zrozumieli, o co właściwie chodzi w dziejach świata, niezbędna jest wręcz podstawowa, elementarna wiedza na temat tych głównych artykulacji ducha czasów ostatnich pięciu wieków – wskazał.
– Kościół katolicki mało zainwestował w kwestię rozpoznania tych nurtów ideologicznych. Katolicyzm polski w obliczu tych wyzwań ideologicznych jest niepewny, nieśmiały, jakby zdezorientowany – ocenił duchowny.
Źródło: Radio Wnet
RoM