„Nasz Dziennik” informuje, że już 21 czerwca w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się ostatnia publiczna sesja trybunału powołanego w sprawie beatyfikacji księdza Piotra Skargi. Po niej już tylko krok będzie dzielił nas od ogłoszenia decyzji o wyniesieniu go na ołtarze.
– Z materiału dowodowego jawi się postać ks. Piotra Skargi jako człowieka świętego, żyjącego blisko Pana Boga, zwłaszcza Najświętszej Eucharystii, gorliwego kaznodziei przepowiadającego bez kompromisów Słowo Boże, nie zawsze pozytywnie odbieranego, bo Ewangelia nie jest łatwa – powiedział w rozmowie z dziennikiem ks. dr Andrzej Scąber, delegat krakowskiego metropolity na etapie diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego.
Wesprzyj nas już teraz!
„Nasz Dziennik” dotarł między innymi do zeznań jednego ze świadków w sprawie tzw. „czarnej legendy” dotyczącej księdza Skargi, która mówi, że miał on zostać pochowany w letargu. Świadek – badacz tej sprawy – stwierdził kategorycznie, że z naukowego punktu widzenia twierdzenie to jest totalną bzdurą.
Uroczyste zakończenie etapu diecezjalnego procesu odbędzie się 21 czerwca o godz. 16.00 w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła – świątyni, w której znajdują się doczesne szczątki Sługi Bożego. Właśnie 21 czerwca zostanie publicznie zaprezentowany materiał zebrany na diecezjalnym etapie procesu – po czym w całości zostanie przekazany do Watykanu. Wiadomo już, że do Postulacji procesu Piotra Skargi zgłoszono kilkanaście tysięcy łask.
Jakie są kolejne kroki w postępowaniu beatyfikacyjnym? Najpierw Stolica Apostolska musi wydać dekret o ważności procesu na szczeblu diecezji, następnie opracować Posito super virtutibus – materiał, na podstawie którego zorganizowana zostanie dyskusja komisji historycznej, teologów i kardynałów. Dopiero później papież wyda dekret o heroiczności cnót kandydata na ołtarze.
Trudno jednak orzec jak długo to potrwa. Promotor sprawiedliwości w procesie, ojciec dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD powiedział „Naszemu Dziennikowi”, że zakończenie procesu może być kwestią najbliższych kilku lat. Dodał, że beatyfikacja Piotra Skargi byłaby „bardzo na czasie”, gdyż jego przesłanie pozostaje bardzo aktualne.
Źródło: „Nasz Dziennik”
kra