Analizy Instytutu Ordo Iuris dowodzą, że historycznie Kościół był zawsze gotów do racjonalnego ograniczania zbiorowych praktyk religijnych w dobie epidemii. Ważne jednak, aby takie ograniczenia miały charakter decyzji własnych Kościoła, którego niezależność jest ważną zasadą konstytucyjną i konkordatową.
Wszelkie ograniczenia w dostępie do sakramentów muszą być także adekwatne do zagrożenia i proporcjonalne do ograniczeń zalecanych w innych obszarach życia gospodarczego i kulturowego. Dlatego tak zdecydowanie krytykowaliśmy faktyczne wykluczenie wolności praktyk religijnych, jakie miało miejsce na początku stanu epidemii.
Wesprzyj nas już teraz!
Z tego samego powodu pozostaję krytyczny wobec pominięcia w długofalowym rządowym planie zwanym „Nową normalnością” jednoznacznego postanowienia o zwróceniu wierzącym i Kościołowi pełni wolności religii, w tym wolności samodecydowania o bezpiecznych formach sprawowania kultu.
Mam nadzieję, że petycja „My chcemy Boga!” skłoni rządzących do korekty ogłoszonych planów. Również z szacunku do rangi wolności praktyk religijnych, której w świetle postanowień Konstytucji RP nie wolno ograniczać ani w stanie klęski żywiołowej, ani nawet w stanie wyjątkowym i wojennym.
mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris