Naukowcy i świeccy liderzy katoliccy wzywają Stolicę Apostolską do zreformowania administracji Papieskiej Akademii Nauk (PAS) i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych (PASS), potępiając wpływ, jaki mają zwolennicy kontroli populacji na wydarzenia w obu tych instytucjach.
W oświadczeniu opublikowanym 20 listopada ubolewano z powodu mówców uczestniczących w konferencjach obu akademii, którzy konsekwentnie domagają się ograniczenia liczby ludności na świecie poprzez upowszechnienie stosowania antykoncepcji, aborcji i sterylizacji, co bezpośrednio sprzeciwia się katolickiej nauce moralnej.
Wesprzyj nas już teraz!
– Sednem sprawy jest fakt, że akademie są wykorzystywane przez głównych zwolenników kontroli populacji, dążących do zdobycia autorytetu moralnego Kościoła dla swoich programów – tłumaczy Michael Hichborn, prezes Instytutu Lepanto, jeden z autorów dokumentu. – Mieliśmy nadzieję, publikując to oświadczenie, że przeprowadzone zostaną sensowne reformy, by akademie mogły wypełniać swoje pierwotne mandaty bez niebezpieczeństwa zmanipulowania ich i wykorzystania do celów politycznych – dodał.
Pod dokumentem podpisy złożyli między innymi: ekolog dr Glenn Juday; Dr Jay H. Lehr, starszy naukowiec w AR Environmental Services Inc. i dyrektor naukowy w The Heartland Institute; prof. William M. Briggs, wykładowca Cornell Medical School i meteorolog w National Weather Service; prof. Harold H. Doiron, emerytowany naukowiec NASA; John-Henry Westen, redaktor naczelny i współzałożyciel LifeSiteNews.com; Judie Brown, prezes American Life League, a także Steven Mosher, prezes Instytutu Badań nad Ludnością.
„Papieskie akademie koncentrując się na problemach globalnych wyzwań środowiskowych i rozwoju człowieka, wprowadzają świeckie wartości, perspektywy i filozofie do swoich dokumentów i oświadczeń” – można przeczytać – „sprawiając wrażenie, jakby Kościół nie miał moralnie pewnej nauki i pozostawał otwarty na różne poglądy w kwestiach o ogromnym znaczeniu, będących sednem nauczania ewangelicznego”.
„Kościół nie może zaakceptować, zwłaszcza w sposób dorozumiany, że uniemożliwianie lub przerywanie życia jest sposobem na osiągnięcie zdrowego środowiska, gospodarki lub społeczeństwa”.
Autorzy oświadczenia podkreślili, że umożliwienie akademiom kontynuowania obranego kierunku byłoby „katastrofalne ze względu na poważny charakter poruszanych tu problemów”.
Według autorów oświadczenia „wiodącym tematem” „ekspertów” i konsultantów papieskich towarzystw naukowych jest „konsekwentna, a nawet wyraźna tendencja do uznawania nadmiernej liczby populacji ludzkiej za podstawową przyczynę problemów środowiskowych” i ta myśl „ostatecznie znajduje odzwierciedlenie w niektórych dokumentach akademii”.
Wskazano, że szefostwo obu instytucji konsekwentnie kieruje „wybiórcze zaproszenia” do „ekspertów” o wątpliwej reputacji, którzy nadają ton dyskusjom prowadzonym w papieskich akademiach, ignorując nauczanie moralne, co rodzi niebezpieczeństwo dorozumianego poparcia Kościoła dla nich. „Taki sposób postępowania zwodzi wiernych świeckich i tych, którzy obserwują Kościół z zewnątrz, dlatego musi on zostać zreformowany, zanim powstanie wirtualne biuro magisterium pod patronatem samego Kościoła” – napisano.
Papieska Akademia Nauk (utworzona w 1936 r.) i Papieska Akademia Nauk Społecznych (powołana w 1994 r.) są ciałami doradczymi, których zadaniem jest dostarczanie Kościołowi badań empirycznych w różnych dziedzinach nauki i rozwijanie nauki społecznej Kościoła. Członkowie obu stowarzyszeń naukowych nie muszą być osobami wierzącymi. Wiedza o religii, filozofii lub teologii nie ma wpływu na przynależność do akademii. Ich członków powołuje papież.
W oświadczeniu proponuje się pięć rozwiązań reformatorskich akademii: przywrócenie właściwego związku między nauką a religijną misją Kościoła; odbudowanie zaufania katolickich uczonych poprzez otwarcie się na dialog w szerszej perspektywie o kwestiach środowiskowych; zreformowanie zasad doboru prelegentów uczestniczących w konferencjach, prelekcjach itp., tak aby osoby kwestionujące moralne nauczanie Kościoła nie mogły zyskiwać posłuchu w akademiach; skoncentrowanie się na rozwijaniu lepszego zrozumienia informacji empirycznych poprzez obserwację obecnych tendencji demograficznych, a nie na alarmistycznych założeniach ostatnich dziesięcioleci; wreszcie postuluje się zmianę zarządu obu stowarzyszeń.
Źródło: lifesitennews.com
AS