Niemieccy biskupi chcą rozpocząć „drogę synodalną”, na której wspólnie ze świeckimi gremiami i zaproszonymi ekspertami zastanowią się nad podziałem władzy w Kościele, sensownością celibatu i możliwością zmian w katolickiej etyce seksualnej.
Biskupi episkopatu Niemiec postanowili wejść na „drogę synodalną” i w porozumieniu z wiernymi, a także ekspertami wypracować odpowiedzi na nurtujące Kościół w Niemczech pytania. Wśród tematów jakimi zajmą się biskupi są m.in. kwestie dotyczące sensowności celibatu oraz ewentualnymi zmianami w postrzeganiu katolickiej etyki seksualnej. Episkopat Niemiec będzie starał się również wprowadzić na ważne stanowiska w kuriach większą ilość kobiet.
Wesprzyj nas już teraz!
Na konferencji prasowej podsumowującej wiosenną sesję plenarną niemieckiego episkopatu w Lingen, kard. Reinhard Marx podkreślił, że mimo burzliwej i kontrowersyjnej debaty, pomysł „drogi synodalnej” biskupi zaakceptowali jednogłośnie. Przyznał jednak, że kroki te zostały podjęte ze względu na duże oczekiwania opinii publicznej.
W dokumencie końcowym niemieccy biskupi postanowili zbadać trzy tematy. Po pierwsze chcą sprawdzić, jak nadużywana jest władza w Kościele. Już teraz zdecydowali, że co najmniej jedna trzecia kierowniczych stanowisk w kuriach powinna być obsadzona przez kobiety. Biskupi zapowiedzieli też m.in. ujednolicenie prowadzenia akt personalnych duchownych oraz sprawdzenie możliwości ustanowienia sądów administracyjnych w ramach konferencji episkopatu.
Dwa kolejne tematy, nad którymi ma debatować Kościół w Niemczech to celibat i katolicka etyka seksualna. Kard. Marx zaliczył je do tzw. możliwych „zmian systemowych”. „Musimy przemyśleć, jak możemy pozyskać nowych księży” – mówił arcybiskup Monachium. „Przy pełnym szacunku do celibatu mamy jednak prawo pytać, czy święcenia kapłańskie i celibat zawsze są ze sobą związane” – mówił.
Przewodniczący niemieckiego episkopatu odniósł się też do możliwych zmian w katolickiej etyce seksualnej: „Tu konieczna jest debata, ponieważ istnieją spore różnice między tym, co czytamy w katechizmie a tym, co w większości reprezentują nauki humanistyczne i teologia moralna” – mówił kard. Reinhard Marx.
Hierarcha zapowiedział, że już we wrześniu tego roku ruszą konkretne prace na drodze synodalnej, do których zaproszeni zostaną eksperci oraz organizacje świeckich, w tym przede wszystkim Komitet Centralny Katolików Niemieckich.
Źródło: KAI, LifeSIteNews.com VaticanNews
WMa