Celibat może być przeszkodą w dostępie do Eucharystii. Kościół musi pójść naprzód; dotyczy to także kwestii święceń kobiet – przekonuje Werner Kleine na łamach portalu Katholisch.de niemieckich biskupów.
W Kościele katolickim w Niemczech toczy się debata o przyszłości kapłaństwa. Progresiści oczekują, że na Synodzie Amazońskim papież Franciszek otworzy im drzwi do wprowadzenia w ich kraju święceń żonatych mężczyzn oraz do wyświęcania kobiet. Wyraz takim nastrojom dał teraz dr Werner Kleine, referent duszpasterski w archidiecezji Kolonii.
Wesprzyj nas już teraz!
Autor wskazuje, że Eucharystia jest określana przez Sobór Watykański II jako szczyt i źródło życia chrześcijańskiego; dekret „Christus Dominus” podkreśla z kolei, że fundamentalnym zadaniem prezbiterów i biskupów jest troska o to, by Eucharystia była centrum ziemskiej pielgrzymki wszystkich katolików.
Według dr. Kleine przeszkodą w pełnieniu tej misji bywa jednak celibat. „Czy [celibat] nie stoi na drodze zadania biskupów czynienia z Eucharystii na powrót samego centrum chrześcijańskich wspólnot – i to nie jako jubileuszowego wydarzenia w roku, ale jako niedzielnej Paschy?” – pyta.
W ocenie autora kapłaństwo nie jest bynajmniej żadnym darem z niebios, ale było owocem rozpoznania przez biskupów pierwszych wieków Kościoła woli Ducha Świętego.
Kleine pisze, że w modlitwie „Ojcze nasz” prosimy każdego dnia naszego Pana o chleb powszedni; chleb ten jednak, podobnie jak kapłaństwo, nie spada z nieba, ale jest efektem ludzkiej pracy. Z tego, jego zdaniem, płyną bardzo konkretne wnioski. Biskupi muszą zapewnić wiernym dostęp do Eucharystii.
„Bóg zdaje się nie wysłuchiwać modlitw o powołania kapłańskie. Najwyraźniej ma inne plany. Trzeba teraz inaczej ustawić priorytety zgodnie z ludzkimi zdolnościami poznawczymi” – przekonuje na koniec. Jego zdaniem dyskusja o celibacie i kapłaństwie kobiet musi odnosić się właśnie do faktu centralnego znaczenia Eucharystii w życiu chrześcijan.
Portal Katholisch.de, który podlega Konferencji Episkopatu Niemiec, asekuracyjnie zaznaczył pod tekstem, że artykuł „niekoniecznie” oddaje poglądy redakcji.
Źródło: Katolisch.de
Pach