Kolorowe światła, młodzieżowa muzyka, perkusja przy grobie św. Pawła. Tego typu nabożeństwo dla ministrantów ze swojego kraju zorganizowali w papieskiej bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie Niemcy.
Ministranci z całego świata przybyli do Rzymu na 12. Międzynarodową Pielgrzymkę Ministrantów. Z Niemiec przyjechało do Wiecznego Miasta około 50 tys. przedstawicieli służby liturgicznej. 31 lipca zorganizowano dla nich w papieskiej Bazylice św. Pawła za Murami spotkanie.
Wesprzyj nas już teraz!
Pod ołtarzem bazyliki znajduje się grób Apostoła Narodów – uważa się, że właśnie w tym miejscu poniósł śmierć męczeńską. Niestety, Niemcy nie potrafili uszanować powagi rzymskiego kościoła. Zorganizowali tam dość niecodzienne wydarzenie.
Bazylika została zalana kolorowymi światłami, przypominającymi – zdaniem części komentatorów – psychodeliczne klimaty rodem z dyskotek z muzyką techno. Tuż obok grobu świętego Pawła ulokowano chór, perkusję i instrumenty klawiszowe. W całej bazylice porozstawiano płócienne ekrany, dziesiątki głośników, a także sporych rozmiarów podia.
Co ciekawe, na uroczystość nie wpuszczano osób postronnych. Ani turyści, ani zwykli wierni – nawet parafianie – nie mogli wejść do bazyliki. Jak podała „Corrispondenza Romana”, Niemcy zapłacili 18 tys. euro za prawo do wyłącznego wykorzystania świątyni.
„O tym, że Niemcy dowolnie poniżają i upokarzają świętą liturgię, przekształcając samą jej istotę, wiadomo już od dawna. To jednak, że roszczą sobie do tego prawo nie we własnym domu, jest doprawdy nieakceptowalne” – pisze włoski dziennik dodając, że pozostaje jeszcze sprawdzić, kto pozwolił na takie wykorzystanie bazyliki.
Jak podaje Katholisches.info, po stronie niemieckiej była to prawdopodobnie archidiecezja Fryburga. Portal zwraca też uwagę, że w logo pielgrzymki organizowanej przez archidiecezję wykorzystano dwa wątpliwe symbole: tak zwaną pacyfkę, która jest w istocie znanym już od czasów antycznych symbolem antychrześcijańskim oraz uścisk dłoni, który zwłaszcza w niemieckim kręgu kulturowym kojarzony jest silnie ze środowiskiem socjalistycznym.
Źródło: Katholisches.info
Pach