17 marca 2015

Nie ma już obowiązku nakrywania głowy przez kobietę w kościele, ale jest przywiązanie do tradycyjnej pobożności, jest głębokie poczucie słuszności tej tradycji i wreszcie przekonanie, że kobieta z nakrytą głową jest skromniejsza, bardziej pokorna i uniżona przed obliczem Najwyższego – mówi PCh24.pl Adrianna Tryburcy, która prowadzi sklep internetowy mantylki.pl.

 

W liście św. Pawła do Koryntian Apostoł stawia pytanie: „Czy wypada, aby kobieta z odkrytą głową modliła się do Boga?”. Wypada?

Wesprzyj nas już teraz!

Myślę, że najważniejsze jest, aby kobieta gorąco modliła się do Boga. Od tego wszystko się zaczyna…Formalnie od lat 80. ubiegłego stulecia nie ma już obowiązku nakrywania przez kobiety głów w kościele. Rajmund kardynał Burke, zapytany o tę kwestię, odpowiedział: „Noszenie przez kobiety nakrycia głowy nie jest wymagane, kiedy kobieta uczestniczy we Mszy św. w zwykłej formie rytu rzymskiego. Istnieje jednak oczekiwanie, że kobiety uczestniczące we Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego będą nakrywać głowy, tak jak było to praktykowane do czasów, gdy obowiązywał Mszał Rzymski z 1962 r. Nie jest jednak grzechem, jeśli kobieta uczestniczy we Mszy św. w NFRR bez nakrycia głowy”.

Dokładnie o to chodzi. Nie ma już obowiązku, ale jest przywiązanie do tradycyjnej pobożności, jest głębokie poczucie słuszności tej tradycji i wreszcie głębokie wewnętrzne przekonanie, że kobieta z nakrytą głową jest skromniejsza, bardziej pokorna i uniżona przed obliczem Najwyższego. Ja tak to czuję i dlatego nakrywam głowę.

Co sprawiło, że zaczęliście szyć mantylki?

Zaczęło się bardzo prozaicznie, kiedy sama chciałam kupić sobie i swoim córkom nakrycia głowy, odkryłam, że to co jest na rynku jest drogie i mało atrakcyjne. Pomyśleliśmy więc z mężem, że jeśli chcemy zachęcać inne panie do podtrzymywania tej pięknej tradycji, trzeba zaoferować im coś lepszego. I tak się zaczęło. Początki były trudne, trochę jak błądzenie po omacku, ale wyrabiamy się. Mam też dużo pomysłów na inne nakrycia głowy, które będziemy stopniowo wprowadzać do oferty.

Widzisz w tym coś więcej niż biznes? Czy podczas pracy towarzyszy Ci modlitwa?

Jest to ta rzadka sytuacja, kiedy można połączyć pracę z robieniem czegoś dobrego, czegoś co zwiększa Chwałę Bożą. Taką pracę wykonuje się o wiele chętniej, z poczuciem misji. Oczywiście ja i wszystkie inne mamy, których rękodzieło oferujemy w naszym sklepiku, polecamy Bogu w modlitwach naszych klientów, środowisko Tradycji łacińskiej i cały Kościół Święty.

Czy w Polsce ma szansę odrodzić się tradycja na nakrywania głowy u kobiet w Kościele?

Myślę, że w środowiskach związanych z Mszą Trydencką byłoby to zupełnie naturalne. Jeśli ktoś szuka tradycyjnych form pobożności i one właśnie pomagają mu zbliżać się do Boga, to prędzej czy później odkryje wartość nakrywania głowy.

W USA 8 grudnia jest Dniem Mantylki. Przyjmie się to u nas?

Któż to wie… Ze swej strony mogę jedynie obiecać, że będziemy promować ten dzień na mantylkowym blogu oraz zachęcać panie do nakrywania głów nie tylko w grudniu ,ale i przez cały rok.

 

Rozmawiała: Iga Stolar – Łypczak

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 12 191 zł cel: 500 000 zł
2%
wybierz kwotę:
Wspieram