Dzięki akcji „Ocalmy polskość nad Niemnem” udało się zebrać środki, które pozwolą w pełni wyposażyć 3 sale w nowopowstającej szkole dla Polaków mieszkających na Grodzieńszczyźnie. Dziś wiadomo już o nowych potrzebach – informuje organizator akcji Centrum Życia i Rodziny.
Polską tożsamość narodową nad Niemnem podtrzymuje Polska Macierz Szkolna. Prowadzi 8 polskich szkół społecznych i wspiera nauczanie w 3 polskojęzycznych szkołach państwowych na Białorusi. Organizuje również obchody polskich świąt narodowych czy festiwale polskiej piosenki i poezji. Największą polonijną placówką na Grodzieńszczyźnie jest Liceum Społeczne im. Elizy Orzeszkowej, do którego uczęszcza ok. 2000 dzieci. Ponieważ fizycznie zaczęło brakować miejsca dla uczniów, organizacja stanęła przed koniecznością rozbudowy budynku szkolnego – podaje CŻiR.
Wesprzyj nas już teraz!
W pomoc Polakom nad Niemnem włączyło się Centrum Życia i Rodziny. – Dzięki wsparciu naszych Darczyńców w zeszłym roku udało nam się zebrać kwotę, która pozwoli w pełni wyposażyć w tablice mutlimedialne, ławki i krzesła 3 sale lekcyjne w nowopowstającej szkole – mówi posiadający korzenie rodzinne na Kresach wiceprezes Centrum Kazimierz Przeszowski.
Podczas kwietniowej wizyty w Grodnie okazało się, że Polska Macierz Szkolna wciąż potrzebuje pomocy przy wykończeniu tej kluczowej dla pielęgnowania polskości inwestycji. Dlatego Centrum Życia i Rodziny intensyfikuje swoje działania, tym razem zbierając fundusze na drzwi i okna w nowym skrzydle budynku liceum oraz na wyposażenie biblioteki w nowe regały.
– Nasza pomoc dla Polaków na Białorusi ma wymiar nie tylko finansowy. Jest moralnym wsparciem dla wspólnoty, która wiele wycierpiała. Nasi Rodacy znad Niemna przywiązanie do polskości okupili najwyższą ceną. Zarówno podczas bohaterskiej obrony Grodna we wrześniu 1939 jak i podczas brutalnych represji w czasach Związku Radzieckiego. Poprzez naszą pomoc pokazujemy im, że ich trud ma sens i że pomimo upływu 80 lat od tragicznych wydarzeń II wojny światowej, Ojczyzna o nich nie zapomniała – wskazuje Kazimierz Przeszowski.
30 tys. zł to kwota, dzięki której już od nowego roku szkolnego w nowo wybudowanym skrzydle budynku młodzi Polacy znad Niemna będą mogli rozpocząć naukę języka ojczystego i polskiej historii. Ten cel można wesprzeć za pośrednictwem strony internetowej PolacyNadNiemnem.pl – informuje CŻiR.
Centrum Życia i Rodziny, organizator akcji, to fundacja, której celem jest obrona ludzkiego życia od poczęcia do naturalnego kresu oraz obrona rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartej na przyjęcie i wychowanie dzieci oraz obrona prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. CZiR jest m.in. organizatorem Marszów dla Życia i Rodziny a także wielu innych wydarzeń i kampanii społecznych.
Źródło: Informacja Prasowa
MWł
Zdjęcia z kampanii „Ocal Polskość nad Niemnem” dostępne TUTAJ.
Wideo jest dostępne TUTAJ.