Prawo oświatowe w niewystarczający sposób chroni konstytucyjny przywilej rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Z tego względu Instytut Ordo Iuris przygotował projekt ustawy zmieniającej dotychczasowe przepisy. Zgodnie z jego założeniami rodzice mieliby większy wpływ na treści jakie chcą przekazywać ich dzieciom organizacje zewnętrzne działające w szkołach.
Według proponowanych przez Ordo Iuris zmian, gdyby organizacje pozarządowe chciały prowadzić w szkole działalność związaną z przekazywaniem treści dotyczących seksualności człowieka lub rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży, musiałyby, równocześnie z wystosowaniem zgłoszenia do dyrekcji szkoły, przygotować propozycję prospektu informacji wychowawczej dla rodziców. W takim prospekcie należałoby szczegółowo wyjaśnić cel zajęć i treści, jakie mają być w ich trakcie przekazywane. Obowiązek bezpłatnego przekazania prospektu rodzicom ciążyłby na dyrektorze szkoły. Uczestnictwo dziecka w zajęciach byłoby uzależnione od zgody wyrażonej przez rodziców.
Wesprzyj nas już teraz!
W razie naruszenia praw rodziców określonych znowelizowanymi przepisami, mogliby oni wytoczyć powództwo cywilne. W takiej sytuacji sąd będzie mógł przyznać rodzicom dziecka odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Aktualnie obowiązujące przepisy są skonstruowane w sposób wadliwy, ponieważ zawierają istotną lukę – zgoda rodziców jest wymagana, by dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach „wychowania do życia w rodzinie”, które mają ustaloną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej podstawę programową. Oznacza to, że rodzice mogą zrezygnować z uczestnictwa dziecka w tych zajęciach. Podobne rozwiązanie nie dotyczy już tzw. „edukacji seksualnej”, czyli zajęć prowadzonych w szkołach przez organizacje pozarządowe lub wdrażanych przez szkoły jako rozszerzenie podstawy programowej (np. w ramach lekcji WOS, historii, plastyki). Indywidualna zgoda rodziców w ogóle nie jest wymagana. Może to naruszać konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami gwarantowane w art. 48 i 53 Konstytucji RP.
Obecnie, jeżeli różnego rodzaju fundacje czy stowarzyszenia chcą prowadzić zajęcia w szkole, dyrektor ma obowiązek uzyskać pozytywną opinię rady rodziców. W praktyce jednak obowiązek ten często nie jest przestrzegany. Badania podjęte przez Ordo Iuris w ramach akcji „Chrońmy dzieci” wykazały, że w ponad połowie przebadanych przypadków dyrekcja zignorował ten obowiązek i pozwalała na wkroczenie organizacji pozarządowych do szkół bez należytej konsultacji z rodzicami.
„Proponowana przez Ordo Iuris ustawa ma przede wszystkim wzmacniać ochronę praw rodziców, którzy w świetle Konstytucji powinni mieć pierwszeństwo w wychowaniu własnego dziecka. Jednocześnie zapewnia logiczną spójność przepisów, której brakowało aktualnym rozwiązaniom i nie wiąże się z obciążeniem budżetu państwa” – komentuje mec. Bartosz Zalewski z Instytutu Ordo Iuris.
Ordo Iuris