28 października 2015

Papież podjął kolejne ważne decyzje. Dojdzie do szybszej konsolidacji watykańskich mediów?

(fot. REUTERS / FORUM)

Zaledwie kilka dni po zakończeniu synodu o rodzinie, papież zwrócił uwagę całego świata ostatnimi decyzjami administracyjnymi i personalnymi. Franciszek wezwał kurię rzymską do przestrzegania nowej polityki personalnej. Papież oczekuje także sprawnej konsolidacji watykańskich mediów.

 

We wtorek Franciszek napisał list do watykańskiego sekretarza stanu, kardynała Pietro Parolina, prosząc go, aby przypomniał szefom wszystkich urzędów watykańskich, by bezwzględnie przestrzegali prawa o strukturze i uprawnieniach istniejącej administracji. Zwłaszcza przepisów dotyczących zatrudniania nowych pracowników.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ponadto Franciszek przynaglił powołany w czerwcu tego roku Sekretariat ds. Komunikacji do szybszej konsolidacji wszystkich watykańskich mediów. W skład Sekretariatu ds. Komunikacji mają docelowo wchodzić: Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Watykańskie Służby Internetowe, Radio Watykańskie, Watykański Ośrodek Telewizyjny, „L’Osservatore Romano”, Drukarnia Watykańska, Służby Fotograficzne oraz Watykańska Księgarnia Wydawnicza (Libreria Editrice Vaticana). Na czele tej nowej dykasterii stoi dyrektor CTV, ks. prał. Dario Edoardo Vigano.

 

We wtorek papież obsadził dwa kluczowe stanowiska we włoskim Kościele. Nowym arcybiskupem Bolonii został ks. Matteo Zuppi, który zastąpi odchodzącego na emeryturę konserwatywnego duchownego kard. Carlo Caffarrę. Z kolei arcybiskupem Palermo został ks. Corrado Lorefice.

 

60-letni Matteo Maria Zuppi jest dobrze znanym w Rzymie kapłanem. Związany jest ze Wspólnotą św. Idziego. Angażował się w misje dyplomatyczne, miał odegrać kluczową rolę w negocjacjach, które doprowadziły do zakończenia krwawej wojny domowej w Mozambiku w 1992 roku, za co zyskał honorowe obywatelstwo. Portal Rorate-Caeli chwali go za przywiązanie do tradycyjnej Mszy. W 2014 roku duchowny próbował obronić prężnie rozwijającą się wspólnotą Franciszkanów Niepokalanej, której papież zabronił celebrowania Mszy w starym rycie.

 

W Palermo, Franciszek przyjął rezygnację kardynała Paolo Romeo (77 lat) i mianował na jego miejsce 53-letniego ks. Corrado Lorefice. To również dobrze znany kapłan we włoskich kręgach kościelnych. Duchowny zaangażowany jest w walkę z mafią i prostytucją. Ks. Lorefice żywi szczególną cześć do zmarłego kapłana Sycylii ks. Giuseppe „Pino” Puglisiego, który pracował w trudnych regionach Palermo, starając się utrzymać młodych ludzi z dala od przestępczości zorganizowanej. Został zastrzelony przez mafię w 1993 roku. W 2013 r. duchownego beatyfikowano.

 

Źródło: crux.now, visnews-en.blogspot.com, AS.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 251 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram