17 lutego 2020

Pochwała chińsko-watykańskiego porozumienia. „Nasze kontakty rozwinęły się pozytywnie”

(Zdjęcie ilustracyjne. FOT.VATICAN-CHINA/DEAL REUTERS/Kim Kyung-Hoon/File Photo/FORUM)

„Podkreślono znaczenie wstępnego porozumienia dotyczącego nominacji biskupów z 22 sierpnia 2018, odnawiając wolę do kontynuowania zinstytucjonalizowanego dialogu na poziomie bilateralnym w celu promocji życia Kościoła katolickiego i dobra narodu chińskiego” – brzmi komunikat Stolicy Apostolskiej, relacjonujący spotkanie abp. Paula Gallaghera, sekretarza Stolicy Apostolskiej ds. relacji z państwami z przedstawicielami Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Podczas spotkania w trakcie monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, przedstawiciele Watykanu i chińskiego rządu w przyjaznej atmosferze dyskutowali nad owocami podpisanego dwa lata temu porozumienia. „Podczas rozmowy, która odbyła się w serdecznej atmosferze, przypomniano wspólne kontakty, które z czasem rozwinęły się pozytywnie” – czytamy w sprawozdaniu Stolicy Apostolskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

Przywołano wspólne wysiłki podjęte wobec rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. Watykan przesłał do Chin 700 tys. maseczek, a papież Franciszek 26 stycznia podczas modlitwy Anioł Pański modlił się w intencji ofiar.

 

Od ponad 60 lat, Kościoł katolicki w Państwie Środka podzielony jest na „podziemny” – wierny nauczaniu Magisterium, oraz „patriotyczny” – gdzie hierarchowie działają z nadania partii, a kościelne nauczanie podporządkowane jest idei państwa socjalistycznego. W sierpniu 2018 r. po raz pierwszy w historii, Stolica Apostolska zatwierdziła biskupów nominowanych przez władze Chin.

 

Jednak sytuacja katolików w Chinach jest daleka od idealnej. Wręcz przeciwnie, międzynarodowe raporty np. amerykańska Kongresowa Komisja ds. Chin, monitorująca łamanie praw człowieka jednoznacznie wskazuje, że ilość antykatolickich aktów ze strony władz wyraźnie się nasiliła. W niektórych prowincjach aby wejść do kościoła, trzeba mieć skończone 18 lat. Powszechne jest zrywanie z widoku publicznego katolickich znaków, np. krzyży i kapliczek, za pomocą buldożerów demolowane są stacje Drogi Krzyżowej, „podziemni” kapłani znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, a wierni świeccy są zastraszani.

 

Stanowisko kontrolowanego przez władze Kościoła „patriotycznego” najlepiej oddają słowa bp Johna Fanga Xingyao z Linyi, który podczas oficjalnej konferencji biskupów powiedział: „miłość do Ojczyzny musi być większe niż do Kościoła, a prawo krajowe musi stać ponad prawem kanonicznym”.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kardynał Zen: papież nie mówi nic o sytuacji w Chinach

 

Niestety w ciągu tych lat, w których jest papieżem [Franciszek] nie powiedział ani jednego krytycznego słowa o tym, co dzieje się w Chinach. Zawsze chwalił rząd chiński – stwierdził kardynał Joseph Zen w wywiadzie, jakiego udzielił Claire Chretien z Life Site News.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram