Kościół katolicki w Niemczech stoi w obliczu tsunami. Zaczęły się zmiany, które sięgają głębiej niż reformacja. Trzeba przygotować na to odpowiedź – mówi skrajnie progresywny biskup Franz-Josef Overbeck.
Na początku marca 2019 roku władze Konferencji Episkopatu Niemiec ogłosiły wejście na tak zwaną „drogę synodalną”. Na tej drodze zamierzają przeprowadzić szereg zmian, między innymi w kwestiach moralności seksualnej, celibatu, roli kobiet w Kościele czy strukturze władzy.
Wesprzyj nas już teraz!
O konsekwencjach tego procesu wypowiedział się teraz zadeklarowany progresista, bp Franz-Josef Overbeck z Essen. Hierarcha przemawiał na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Münster. Jak stwierdził, droga synodalna „może być drogą wyłącznie całego Kościoła w Niemczech”. Jej efekty „muszą być zobowiązujące” – dodał. W ten sposób biskup wyraził nieformalną krytykę pod adresem kilku hierarchów, którzy skrytykowali niektóre postulaty stawiane przez progresistów w ramach „drogi synodalnej”.
To między innymi biskupi Stefan Oster z Pasawy czy Konrad Zdarsa z Augsburga. Przestrzegali oni przed przeprowadzaniem w Kościele rewolucji i radykalnym zrywaniem z dotychczasowym nauczaniem. Bp Zdarsa stwierdził wręcz, że osobiście nie ma zamiaru uczestniczyć w „drodze synodalnej”.
– Krytyka pod adresem Kościoła musi zostać wysłuchana, bo bez tego nie dojdzie do prawdziwej zmiany kulturowej – stwierdził bp Overbeck. Jak dodał, w Niemczech trzeba „pójść naprzód w rozwijaniu kościelnego nauczania”, a do tego potrzeba „większości” w Konferencji Episkopatu. Zdaniem hierarchy konieczne jest „systematyczne przyjmowanie ustaleń nauk społecznych i humanistycznych”. W praktyce oznacza to na przykład uznanie homoseksualizmu za naturalny czy też akceptowanie twierdzeń ideologii gender.
– Dawny czas minął – powiedział biskup. – Znaleźliśmy się w kryzysie, jesteśmy przed cezurą, która idzie być może jeszcze dalej niż reformacja, to początki działania duchowego i historycznego tsunami – ocenił. Jego zdaniem Kościół nie może „uciec przed wyzwaniami współczesności”, bo wówczas stanie się „bezradny”.
Źródło: Katholisch.de
Pach