7 marca 2014

Po 25 latach rusza dekomunizacja prawa prasowego. Jednak mimo koniecznych zmian mających na celu usunięcie komunistycznych zapisów, nowe prawo prasowe może też wprowadzić poważne ograniczenia.

 

Politycy PSL zapewniają, że celem zmian w prawie prasowym jest „liberalizacja, dekomunizacja i depenalizacja”. To słowa z pewnością mówiące wiele o obecnym kształcie prawa prasowego. Jest w nim np. mowa o „Konstytucji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej”, czy nieistniejącej już „Radzie Państwa”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ciekawe jest jednak to, że nowelizacja ustawy o prawie prasowym czeka w tzw. sejmowej zamrażarce aż dwa lata. Dopiero teraz projektem zajmie się sejmowa Komisja Kultury. To o tyle dziwne, że nowelizacja nie jest pomysłem opozycji. Ustawa powstała w porozumieniu z Ministerstwem Kultury. Jaki jest oficjalny powód wstrzymania praca nad ustawą? – Zależało nam na odkurzeniu i odświeżeniu ustawy, która nie pasuje do rzeczywistości współczesnych mediów, działających m.in. w internecie – zaznacza rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

 

Jednak na przetrzymaniu ustawy w zamrażarce mogły zaważyć kwestie wizerunkowe. Projekt wprowadza m.in. terminy, które osoby wypowiadające się do mediów miałyby na udzielenie autoryzacji. W przypadku dzienników termin wyniósłby jeden dzień, co mogłoby umożliwić blokadę niektórych pilnych publikacji.

 

Z kolei senator PiS, Andrzej Jaworski zwraca uwagę na inny mankament ustawy, a mianowicie na przepis, że redaktor naczelny nie będzie musiał posiadać polskiego obywatelstwa.

 

 

Źródło: rp.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram