– Jesteśmy świadkami zwycięstwa Chrystusa, ludźmi Wielkiej Nocy, a ludzie Wielkiej Nocy strzegą daru życia w sobie i w innych. Upominają się o to, aby życie było przekazywane zawsze z poszanowaniem osobowej godności człowieka – mówił abp Wojciech Polak podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze gnieźnieńskiej.
Prymas Polski przypomniał, że jako ludzie wierzący w zmartwychwstanie Chrystusa, strażnicy poranka, jak o chrześcijanach powiedział papież Franciszek, powołani jesteśmy do głoszenia Zmartwychwstałego. Jesteśmy ludźmi nadziei, która mówi, że życie nie kończy się kamieniem nagrobnym. Jesteśmy zwiastunami radości, którą przynosi spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem. Jesteśmy tymi, którzy odrodzeni w sakramencie chrztu świętego, odważnie wskazują i dążą do tego, co w górze.
Wesprzyj nas już teraz!
– Ludzie Wielkiej Nocy są ludźmi nowego życia i starają się tę nowość głosić innym – swoim słowem i swoim postępowaniem. Dobrze wiedzą, że tego życia nie mają sami z siebie, ani nigdy tylko i wyłącznie dla siebie. Jest ono darem, jest łaską, jest relacją z Tym, który żyje, który jest pełnią tego życia, który powstawszy z martwych już więcej nie umiera, bo śmierć nad Nim nie ma już władzy. Życie chrześcijańskie jest również darem dla innych. Nie jest i nie może być w sobie zamknięte i schowane. Musi być w służbie drugim, bo taka jest po prostu jego wewnętrzna logika – podkreślił metropolita gnieźnieński dodając, że egoistycznie strzeżone życie chrześcijańskie zamiera, darowane zaś rozwija się i daje wzrost.
– Dlatego ludzie Wielkiej Nocy są za życiem i na straży życia – mówił dalej Prymas Polski. – Pamiętają dobrze, że obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka i zakłada ona przekonanie, że każda istota ludzka jest zawsze święta i nienaruszalna w jakiejkolwiek sytuacji i w każdej fazie swego rozwoju – podkreślił abp Polak odwołując się do słów papieża Franciszka.
Zaznaczył też, że daru życia bronią nie tylko w sobie, ale i w innych. Upominają się także o to, aby życie było przekazywane zawsze z poszanowaniem osobowej godności człowieka, aby – powtórzył za papieżem arcybiskup gnieźnieński – „przestano uważać za zdobycz naukową produkcję dziecka, traktowanego jako prawo, zamiast przyjmowania go jako dar”. – Ludzie Wielkiej Nocy budują więc kulturę życia. Rozumieją bowiem dobrze, że moc Zmartwychwstania może przemieniać nasze życie, nasz Kościół, naród, społeczność i świat – powiedział abp Polak.
Źródło: KAI
KRaj