Skandal w Wiedniu. W 336. rocznicę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad muzułmańskimi wojskami Kara Mustafy, do wiedeńskiej katedry nie wpuszczono grup rekonstrukcyjnych w husarskich strojach, sztandarów polskich szkół oraz zespołu ,,Dolina Soły” z Oświęcimia. Gospodarzem katedry jest znany z pro-homoseksualnych wypowiedzi kard. Christoph Schönborn.
12 września o godzinie 17.30 ruszyła ulicami Wiednia uroczysta procesja, która dotarła do katedry św. Szczepana o godz. 18.00 – właśnie w tym czasie, 336 lat temu król Jan III Sobieski rozpoczął natarcie na zagrażające miastu i całej ówczesnej Europie wojska wezyra Kara Mustafy. O 18.00 w katedrze rozpoczęła się uroczysta Msza św., na którą nie wpuszczono jednak rekonstruktorów w zbrojach husarskich, osoby trzymające sztandar jednej ze szkół oraz przebranych w stroje ludowe członków zespołu „Dolina Soły”.
Wesprzyj nas już teraz!
Część osób została dopuszczona przez opiekującego się katedrą księdza pod ołtarz, gdzie mogli uczestniczyć we Mszy św. Do części katedry gdzie odbywała się eucharystia nie wpuszczono jednak osób przebranych w husarskie zbroje; mogli przebywać jedynie w części katedry przeznaczonej dla turystów.
– Jestem zdumiony stanowiskiem księdza reprezentującego Katedrę św. Szczepana – Dom Boży, czyżby kościół Wiednia chciał zapomnieć o Sobieskim i o tym, czym była Viktoria Wiedeńska dla Wiednia? Przypomnę, że na tym prócz Chrześcijaństwa i Europy najbardziej zyskał sam Wiedeń i ta Katedra – komentuje sprawę Piotr Zapart, Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu.
Gospodarzem katedry jest kard. Christoph Schönborn, który wielokrotnie wypowiadał się pozytywnie o ruchach LGBT wprowadzających swoją agendę w mury Kościoła. Przedstawicieli tych środowisk wprowadzał także do samej katedry; podczas jednego z nabożeństw na ścianach i podłodze umieszczono sztandary homoseksualne, a kardynał mówił wtedy, aby „nie sądzić, nie wykluczać, nie szeregować ludzi”.
Źródło: własne PCh24.pl / podegrodzkie.info
PR