12 lipca 2018

Ruszyły warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi. Gościem specjalnym jest abp Guido Pozzo

(Zdjęcie archiwalne. Fot. Ars Celebrandi.pl/RorateCaeli)

W sanktuarium maryjnym w Licheniu rozpoczęły się piąte warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi. Ich celem jest nauka celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Bierze w nich udział ponad 200 uczestników z kraju i zagranicy, m.in. z Białorusi, Niemiec, Szwecji, Francji, Estonii i Korei Południowej.

 

Gościem specjalnym tegorocznych warsztatów jest abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Wśród ponad 200 uczestników znaleźli się kapłani, diakoni, a także członkowie służby liturgicznej. W ramach Ars Celebrandi odbywają się też warsztaty chorału gregoriańskiego dla śpiewaków. Codziennie księża celebrują Msze święte w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a także śpiewają oficjum godzin brewiarzowych. Zaplanowano również kazania rekolekcyjne dla wszystkich uczestników.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi zostały zainicjowane pięć lat temu przez wiernych świeckich w odpowiedzi na słowa papieża Benedykta XVI: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas, i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane, lub wręcz uznane za niegodziwe”.

 

W tym roku warsztaty Ars Celebrandi nabierają szczególnej rangi, gdyż odwiedzi je abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, zajmującej się katolikami przywiązanymi do tradycyjnej liturgii. Na 18 lipca zaplanowano prelekcję arcybiskupa. Po zakończeniu spotkania, hierarcha odprawi w bazylice Matki Bożej Licheńskiej Mszę św. pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a wieczorem będzie przewodniczył nieszporom pontyfikalnym w kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

 

W podróży do Lichenia abp. Pozzo towarzyszy dominikanin o. Vincenzo Nuara, również pracownik Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. 17 lipca o. Nuara odprawi w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Licheniu Mszę św. solenną w rycie dominikańskim (w tym dniu w kalendarzu rytu dominikańskiego przypada wspomnienie liturgiczne bł. Czesława). Ryt dominikański jest autonomicznym łacińskim rytem liturgicznym, oficjalnie obowiązującym w zakonie dominikańskim od połowy XIII wieku do 1969 roku.

 

Błogosławieństwa i patronatu honorowego warsztatom udzielił ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering. Co roku warsztaty gromadzą dużą grupę duchownych i świeckich, którzy uczą się na nich celebrowania Mszy św., służenia do niej, a także śpiewu liturgicznego, zwłaszcza chorału gregoriańskiego. Za ich organizację odpowiada stowarzyszenie wiernych Una Voce Polonia, należące do międzynarodowej federacji Foederatio Internationalis Una Voce, uznawanej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary za oficjalną reprezentację świeckich katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 40.  Bóg żywy

 

Bóg żywy

 

Polonia Christiana nr 53. Wierność Kościołowi i granice posłuszeństwa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram