W sobotę w Rzymie odbyła się konferencja poświęcona świętości małżeństwa. Wziął w niej udział kardynał Velasio de Paolis, emerytowany przewodniczący Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej, a także prezes fundacji Lepanto, profesor Roberto de Mattei.
Konferencja zorganizowana przez Fundację Lepanto odbyła się w tydzień po rozpoczęciu watykańskiego synodu ds. rodziny. Swoją obecnością zaszczycił ją kardynał Velasio De Paolis, który od ponad roku bierze udział w sporze między postępowymi biskupami pragnącymi zmiany nauczania Kościoła w kwestii nierozerwalności małżeństwa a hierarchami wiernymi słowom Chrystusa. Kapłan ten był jednym z autorów książki „Pozostać w prawdzie Chrystusa” – najgłośniejszej odpowiedzi na tezy niemieckiego kardynała Waltera Kaspera.
Wesprzyj nas już teraz!
W książce tej kardynał de Paolis pisał zdecydowanie: „Kto współżyje z osobą nie będącą jego małżonkiem, w sposób otwarty gwałci prawo Boże prezentowane przez Kościół”. Stanowisko to podtrzymał podczas rzymskiej konferencji. – Dziś wiele mówimy w Kościele o współczuciu, miłości i miłosierdziu, i bardzo dobrze. Ale musimy pamiętać, że bez powtarzania i utrzymania prawdy, zawsze będziemy „off-road”, poza drogą, na złej ścieżce”. Odnosząc się do problemu rozwiedzionych żyjących w nowych związkach kardynał wypowiedział się bardzo jasno: – Przyjęcie „praktyki duszpasterskiej, sprzecznej z doktryną to przerażający brak logiki. To nie jest chrześcijańskie”. Żaden lekarz nie będzie leczył pacjenta medykamentami, dopóki nie zrozumie, na co ten choruje. Bez zrozumienia przyczyn choroby nie można zmienić lekarstwa, bo to może zabić pacjenta.
Oprócz kardynała na konferencji wystąpił historyk Kościoła Roberto de Mattei. Według uczonego mamy dziś do czynienia z sytuacją bezprecedensową w dziejach Kościoła. – Historia nie zna wypadku, gdy duchowni podważali wartość małżeństwa i kwestionowali jego nierozerwalność. To nie zdarzyło się aż do naszych czasów – stwierdził historyk. Przytoczył jednak kilka opowieści o innych kryzysach Kościoła, przypomniał postawę świętego Piotra Damianiego, którzy – jak wspomniał – „nigdy nie powoływali się na prawo do stopniowalności grzechów, na mniejsze zło”, ale nawet reformując Kościół wytykali ludzkie grzechy i mówili jasno o tym, dlaczego należy zmienić grzeszne postawy.
W konferencji wziął także udział ksiądz Antonio Livi, emerytowany dziekan wydziału filozofii na Papieskim Uniwersytecie na Lateranie. Potwierdził, że nie istnieje możliwość rozdziału między teorią i praktyką w Kościele – między Doktryną a praktyką duszpasterską, między Nauczaniem Chrystusa a podejściem do grzechu. Ksiądz Livi ostro skrytykował propozycję kardynała Kaspera, by dopuszczać do Komunii Świętej rozwodników żyjących w nowych związkach – według księdza Liviego byłaby to hipokryzja.
Źródło: corrispondenzaromana.it
malk