Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację wojewodzie wielkopolskiemu, który uchylił uchwałę poznańskiej rady miasta o przyjęciu genderowej Karty Równości.
Wesprzyj nas już teraz!
„Genderowy dokument nie wejdzie z życie” – napisał na Twitterze Jerzy Kwaśniewski prezes instytutu Ordo Iuris. Podkreślił, że prawnicza organizacja przedstawiała w tej sprawie ekspertyzy a jej reprezentanci występowali na posiedzeniu Rady Miasta Poznania.
Rada zaskarżyła do WSA decyzję wojewody. Sprzeciw wobec Karty Równości dotyczył zamiaru wprowadzania we wszystkich możliwych obszarach działalności miasta polityki, której wyznacznikiem miała być ideologia gender. Rządzący Poznaniem chcieli na przykład „we wszystkich formach edukacji” zwalczać „stereotypy” dotyczące tradycyjnych ról kobiet i mężczyzn.
„Realizacja tych zapowiedzi wiązałaby się z naruszeniem regulacji zawartych w prawie oświatowym oraz godziłaby w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami” – alarmował instytut.
Jak ocenił wojewoda, również tryb przyjęcia karty niezgodny był z obowiązującymi procedurami.
– Mamy do czynienia z tym samym zarzutem, który odnosi się do Konwencji Stambulskiej. Strony tej karty zobowiązują się do przepisywania materiałów programowych w duchu ideologii gender. Mamy też do czynienia z chaosem pojęciowym, czyli to, co w polskiej wersji tej karty zostało przetłumaczone jako „płeć”, gdy zajrzymy do wersji angielskiej, okazuje się, że kilkadziesiąt razy występuje sformułowanie „gender”, a tylko kilka razy słowo „sex”, czyli płeć biologiczna – stwierdził Nikodem Bernaciak z Centrum Analiz Prawnych Ordo Iuris.
Rada miasta może złożyć jeszcze skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Źródło: RadioPoznan.fm, Twitter
RoM