9 lipca 2013

Według oficjalnego komunikatu diecezji Richmond, seminarium duchowne św. Tomasza z Akwinu – jedno z największych w Stanach Zjednoczonych – ma być prowadzone przez „schizmatycką sektę” obciążoną problemami „doktrynalnymi”. Chodzi w tym przypadku o… tradycjonalistyczne Bractwo Kapłańskie św. Piusa X. Jak się okazuje, w „dialogistycznej” perspektywie ekumenizmu i kościelnej praktyki istnieje jeden zasadniczy wyjątek.

Jak głosi oświadczenie, seminarium duchowne w Buckingham należy do „schizmatyckiej sekty, która nie jest w komunii ze Stolicą Apostolską”. Katolicy, którzy uczestniczą w liturgii w kaplicy Bractwa św. Piusa X mają nie wypełniać obowiązku niedzielnego a sprawowane sakramenty mają być nieważne. Zarzut nieważności sakramentów jest tu niezwykle znaczący – kościelna krytyka dotyczyła dotąd ich „niegodnego” charakteru wynikającego z braku rozpoznania kanonicznego. Prezentowano także wątpliwości związanych z brakiem jurysdykcji. Więcej, według przedstawicieli diecezji Richmond „Papież Benedykt XVI oświadczył, że z powodów raczej doktrynalnych niż dyscyplinarnych Bractwo św. Piusa X nie posiada statusu kanonicznego w Kościele rzymsko-katolickim”.

Wesprzyj nas już teraz!

„Schizma”, „sekta”, brak jedności ze Stolicą Apostolską z powodów „doktrynalnych” – przypomina to, przyjmując stawiane oskarżenia, sytuację cerkwi prawosławnej – zauważa jeden z autorów popularnego bloga Rorate Caeli. Tymczasem nauczanie dotyczące relacji z „braćmi odłączonymi” wskazuje na zupełnie inną postawę: „Nie ma prawdziwego ekumenizmu bez wewnętrznej przemiany. Bo z nowości ducha przecież, z zaparcia się samego siebie i z nieskrępowanego wylania miłości rodzą się i dojrzewają pragnienia jedności. Musimy więc wypraszać u Ducha Świętego łaskę prawdziwego umartwienia, pokory i łagodności w posłudze, ducha braterskiej wspaniałomyślności w stosunku do drugich. (…) Należy się zapoznać z duchem braci odłączonych. Nieodzowne jest do tego studium, które trzeba podejmować zgodnie z prawdą i życzliwie” (Unitatis Reintegratio). W to miejsce suspendowani duchowni spotykają się ze stygmatyzacją i oskarżeniami o rzekomą „schizmę” i przynależność do „sekty”.

Jak głosi komunikat, proboszcz parafii na terenie której znajduje się ten ośrodek formacji, często spotyka się ze strony podekscytowanych wiernych z pytaniami o to, czy „tradycyjna” liturgia w kaplicy tradycjonalistów może być alternatywą dla „zwykłej” Mszy w ich parafii. Tymczasem na terenie diecezji Msza w klasycznym rycie rzymskim sprawowana jest przez duchownych spoza Bractwa św. Piusa X zaledwie w trzech kościołach. W dwóch, w których posługę pełnią duchowni z Bractwa św. Piotra oraz w jednym, w którym „tradycyjna” Msza św. jest sprawowana jedynie w pierwszą niedzielę miesiąca. Dla porównania, w sąsiedniej diecezji Arlington Msza św. w klasycznym rycie rzymskim sprawowana jest regularnie w 14 kościołach i celebrują ją diecezjalni duchowni.

źródło: rorate-caeli.blogspot.com / catholicvirginian.org

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram