Senat przyjął dziś uchwałę upamiętniającą 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Za przyjęciem uchwały głosowało 55 senatorów, 20 było przeciwko 10 wstrzymało się od głosu. Wymaganej większości głosów nie uzyskała poprawka senatorów PiS, którzy chcieli ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. Niemalże jednogłośnie Senat przyjął projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w nazwach budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Teraz projekty trafią do Sejmu.
W przyjętej uchwale senatorowie określili zbrodnię wołyńską jako „czystkę etniczną noszącą znamiona ludobójstwa”. Zdaniem senatorów PiS, uchwała powinna też zawierać sformułowanie o „ludobójstwie”, a nie o „czystce etnicznej noszącej znamiona ludobójstwa”. Uchwała miała być hołdem Polakom – 100 tys. zamordowanym mężczyznom, kobietom, dzieciom i starcom – którzy padli ofiarą mordów ukraińskich nacjonalistów z UPA na Wołyniu. Jednak jak mówi senator Jan Maria Jackowski, bez stosownych poprawek, które odrzucili senatorowie z PO – zafałszowuje się historię. – Ta uchwała narzucona przez większość wywodzącą się z PO zafałszowuje obraz ludobójstwa dokonanego przed siedemdziesięciu laty na Polakach, na Wołyniu przez nacjonalistów ukraińskich, i jest sprzeczna z działaniami instytucji państwowej, bo nie mówi się tam o ludobójstwie tylko o czystce etnicznej noszącej znamiona ludobójstwa, a tymczasem IPN toczy postępowania karne z artykułu 118, który jasno definiuje, że to co się wydarzyło na Wołyniu, było ludobójstwem – mówi senator Jan Maria Jackowski
Wesprzyj nas już teraz!
Po odrzuceniu poprawki PiS o ustanowieniu 11 lipca Dniem Pamięci o Męczeństwie Kresowian i zapisach relatywizujących fakty dotyczącej odpowiedzialności UPA za ludobójstwo na Polakach – senatorowie PiS musieli głosować przeciwko uchwale, gdyż jak dodaje senator Jan Maria Jackowski wypaczony został jej pierwotny sens.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu niemalże jednogłośnie został przyjęty projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w nazwach budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Za przyjęciem projektu głosowało 84 senatorów, nikt nie był przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Źródło: radiomaryja.pl
pam