12 tysięcy złotych za jazdę rowerem po rzecznych bulwarach, tyle samo za „nielegalny” pobyt w parku, kilkusetzłotowe mandaty wymierzane z powodu „nieuzasadnionego” wyjścia z domu – to nie teatr absurdu a rzeczywistość walki z epidemią wirusa z Wuhan w polskich realiach.
Wesprzyj nas już teraz!
Czy stu- dwustuzłotowy mandat nie byłby dla przeciętnego Kowalskiego wystarczającą przestrogą przed unikaniem łamania drastycznych zasad wprowadzonych przez rząd i co kilka dni jeszcze zaostrzanych? Jak na razie Polacy pozytywnie odnoszą się do rygorów nałożonych w związku z Covid-19. Władze uznały to chyba za zachętę do podjęcia kroków, które bardziej przypominają społeczną tresurę niż prewencję.
Boleśnie przekonał się o tym rowerzysta jeżdżącym po Bulwarze Kurlandzkim w Krakowie, kobieta spacerująca w tej samej okolicy i inna, która postanowiła odpocząć w miejskim parku, wbrew wydanemu krótko wcześniej zakazowi. 12 tysięcy złotych kary to dla większości z nas kwota zawrotna. Można też powiedzieć: mogli zapłacić jeszcze więcej, bo obecne przepisy pozwalają Sanepidowi wymierzyć grzywnę wynoszącą nawet 30 tysięcy złotych za spacer w parku czy nad rzeką.
– Tylko w ciągu ostatniej doby Państwowa Inspekcja Sanitarna założyła kary pieniężne o łącznej wysokości prawie 400 tysięcy złotych – powiedział portalowi Onet Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Na przestrzeni całego tygodnia inspektorzy wymierzyli mandaty na kwotę ponad miliona złotych.
Oprócz Sanepidu karać może także policja, chociaż maksymalnie po „zaledwie” 500 złotych – w porównaniu z możliwościami i rozmachem GIS to niewiele. Funkcjonariusze ukarali w ciągu 7 dni około 7,6 tysiąca osób. Skierowali też do sądów 2,6 tysiąca wniosków o ukaranie.
Źródło: Onet.pl. Komentarz PCh24.pl
RoM
Polecamy także nasz e-tygodnik.
Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.