13 listopada 2019

Szwajcaria: w diecezji Bazylei chrztu będą udzielać kobiety

(Fot. Pixabay)

Diecezja Bazylei podjęła decyzję o zwiększeniu udziału świeckich w życiu kościelnym. Wkrótce część obowiązków kapłanów przejmą osoby niekonsekrowane. Dotyczy to między innymi udzielania chrztu, co możliwe stanie się również dla kobiet.

 

Diecezją Bazylei kieruje bp Felix Gmür, będacy zarazem przewodniczącym Konferencji Episkopatu Szwajcarii. Biskup znany jest jako zadeklarowany progresista. Postuluje odejście od celibatu i oczekuje dużych zmian w nauczaniu Kościoła; już lata temu media informowały, że w jego diecezji niektórzy księża udzielają błogosławieństw parom homoseksualnym, co biskup całkowicie akceptuje.

Wesprzyj nas już teraz!

 

We wrześniu tego roku bp Gmür ogłosił, że Episkopat Szwajcarii zamierza rozpocząć projekt „odnowienia Kościoła” w swoim kraju, łudząco podobny do tego, co chcą zrobić Niemcy w ramach Drogi Synodalnej. Różnica polega jedynie na tym, że szwajcarzy unikają słowa „synod” lub „synodalność”. Podobnie jak Niemcy chcą jednak „pochylić się” nad takimi kwestiami jak władza w Kościele, rola kobiet, celibat czy moralność seksualna.

 

Pierwsze zmiany, póki co tylko w diecezji Bazylei, wprowadzone zostały zaledwie kilka dni po zakończeniu Synodu Amazońskiego. Bp Gmür ogłosił, że udzielił mężczyznom i kobietom zatrudnionym w diecezji w roli duszpasterzy parafialnych władzy udzielania chrztu świętego.

 

Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że jeżeli w parafii nie ma księdza, to sakramentu chrztu mogą za zgodą biskupa udzielać także świeccy. W Bazylei praktykowano takie rozwiązanie już za poprzednika bp. Gmüra, kard. Kurta Kocha, dzisiaj przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W Niemczech w przypadku wakansu przez kilka lat to świeccy chrzcili dzieci w diecezji Akwizgranu.

 

Problem w tym, że bp Gmür poszedł dalej – i naruszył prawo kanoniczne. Świeccy w jego diecezji mogą od teraz udzielać chrztu niezależnie od tego, czy ksiądz jest obecny, czy nie. Jedynym warunkiem będzie posiadanie przez danego świeckiego duszpasterza parafialnego – mężczyznę lub kobietę – misji kanonicznej.

 

Jak mówi w rozmowie z niemieckim portalem Katholisch.de profesor prawa kanonicznego z Münster, Thomas Schüller, rozwiązanie z Bazylei może w przyszłości zostać wykorzystane także w Niemczech. Księży i diakonów jest coraz mniej, więc, twierdzi uczony, przekazywanie większych kompetencji świeckim będzie naturalnym procesem.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram