1 grudnia 2018

Trzeba bronić małżeństwa! Jest pomysł na blokadę zakusów europejskich trybunałów

(Fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Projekt ustawy mającej zwiększyć ochronę małżeństwa, wraz z podpisami zebranymi pod petycją w tej sprawie, zostały złożone w Ministerstwie Sprawiedliwości. Inicjatywę Instytutu Ordo Iuris poparło ponad 20 tys. osób. To odpowiedź na postanowienia europejskich trybunałów coraz śmielej podważające tożsamość małżeństwa i rodziny.

 

W imieniu Ordo Iuris podpisy przekazali: dr Tymoteusz Zych z Zarządu Instytutu, dr Marcin Olszówka, Koordynator Centrum Analiz Prawnych i Magdalena Olek z Centrum Prawa Międzynarodowego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Petycja została przygotowana po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 5 czerwca 2018 r. (sprawa Coman i in.), który orzekł, że pojęcie „współmałżonek” – zawarte w dyrektywie dotyczącej swobodnego przemieszczania się obywateli UE i ich rodzin – obejmuje także osoby tej samej płci. Prowadzi to do sytuacji, że jeśli osobą nieposiadająca obywatelstwa żadnego z unijnych państw zawarła z obywatelem UE tej samej płci układ, który w jednym z krajów członkowskich został zarejestrowany jako „małżeństwo”, zyskuje ona prawo pobytu na terenie całej Unii, jako „małżonek” obywatela UE. Wydane w Luksemburgu orzeczenie było odpowiedzią na pytanie sądu rumuńskiego. Może ono jednak stać się formą nacisku na polskie urzędy, jak również być dla osób prowadzących homoseksualny styl życia pretekstem do eskalacji roszczeń i żądania kolejnych przywilejów.

 

To nie pierwszy wyrok będący próbą narzucenia tego typu rozwiązań. W 2015 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał Włochom rejestrację konkubinatów osób tej samej płci. Podobne orzeczenie zapadło w 2017 r. Powołując się m.in. na te wyroki, kilka osób prowadzących homoseksualny styl życia wniosło do Trybunału w Strasburgu skargi przeciwko Polsce licząc, że sędziowie również w naszym kraju nakażą rejestrację związków partnerskich lub przyznanie układom jednopłciowym innych przywilejów.

 

Należy zdecydowanie podkreślić, że przygotowany projekt ustawy wykonuje sformułowany w art. 18 Konstytucji nakaz, by małżeństwo, czyli związek mężczyzny i kobiety, otoczyć ochroną i opieką. Ma on na celu wprowadzenie rozwiązań prawnych usuwających luki wykorzystywane przez środowiska LGBT do podważenia tej konstytucyjnej zasady. Pozwoli to uniknąć sytuacji takich jak we Włoszech, gdzie prawo przyznawało konkubinatom, w tym jednopłciowym, szereg przywilejów, co w ocenie Trybunału oznaczało, że państwo włoskie nie traktowało małżeństwa jako związku wyjątkowego, tylko jako jedną z form współżycia – wyjaśnia dr Olszówka.

 

Źródło: Ordo Iuris

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram