9 stycznia 2014

W Sejmie o antysemityzmie w Polsce

We czwartek w Sejmie podczas posiedzenia Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych  odbędzie się dyskusja na temat antysemityzmu we współczesnej Polsce. Dobór panelistów zwiastuje pełny pluralizm a’ la Salon.


Zgodnie z tym co znalazłem na internetowej stronie sejmowej, 9 stycznia o godz. 14 w Sali Konferencyjnej/bud. F w Sejmie odbędzie się – podczas posiedzenia Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych – dyskusja na temat antysemityzmu we współczesnej Polsce. O wprowadzenie do niej poproszono prof. Ireneusza Krzemińskiego i dr hab. Michała Bilewicza, Uniwersytet Warszawski.

Wesprzyj nas już teraz!

Pana prof. Krzemińskiego chyba nie trzeba przedstawiać, wielokrotnie dał się poznać jako tropiciel polskiego antysemityzmu analizującego wpływ chodzenia do Kościoła na kształtowanie się „żydożerczego” nastawienia.

Niemniej intersującą postacią jest dr hab. Michał Bilewicz. Swego czasu błysnął on tekstem „Powrót wypartego chałaciarza”, w którym opisywał on powszechny (podobno) zwyczaj kupowania przez Polaków figurek „stereotypowo przedstawiających Żydów”, oraz zaopatrywanie się przez mieszkańców nadwiślańskiego kraju w obrazki z Żydem i monetami – mającymi przynosić im szczęście. Od kupowania tego „antysemickiego rękodzieła” jak pisze autor „wiedzie prosta droga do konfliktu z odwiedzającymi Polskę Żydami – z Izraela, Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej – dla których podobne przedstawienia Żydów są obelgą rzuconą nie tylko w stronę współczesnej diaspory żydowskiej, lecz – w szczególności – w stronę ofiar Holokaustu, z których oprawcy nieraz starali się wytrząsnąć przed śmiercią „ostatnią monetę”. Tekst można odnaleźć na stronie Krytyki Politycznej, której zespołu – jak można wyczytać w Internecie – autor jest członkiem. Bilewicz to także były redaktor naczelny pisma „Jidełe”, później przez kilka lat redaktor „Słowa Żydowskiego”. Publikował m.in. w „Krytyce Politycznej”, „Kulturze i Społeczeństwie”, „Lewą Nogą”, „Midraszu”, „Polityce” i na portalu lewica.pl. Jest on także współautorem „Listu warszawskiego” – interwencji w sprawie napaści na krakowski Marsz Tolerancji (zwanego od 2010 roku Marszem Równości) w maju 2004 roku.

Nie ujmując niczego z naukowego dorobku obu autorów nie trudno przewidzieć, w jakim kierunku może podążyć dyskusja na posiedzeniu sejmowej komisji.

Henryk Dostatni – wasz czytelnik

{galeria}

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij