31 grudnia 2019

Watykan: Kobiety domagają się równouprawnienia we władzy, nie chcą za to święceń

(Fot. EIDON/MAXPPP / FORUM)

Watykańskie stowarzyszenie „Donne in Vaticano” (pol. Kobiety w Watykanie) domaga się przekazania kobietom większej liczby stanowisk kierowniczych w Stolicy Apostolskiej i całym Kościele. Grupa odżegnuje się zarazem od dyskusji o święceniach dla kobiet.

 

„Nie trzeba rozmawiać o święceniach kobiet, ale o pilnej potrzebie zburzenia muru nierówności mężczyzn i kobiet w Kościele” – piszą założycielki stowarzyszenia na łamach watykańskiego miesięcznika „Donne Chiesa Mondo” (pol. Kobiety Kościół Świat), dodatku do „L’Osservatore Romano”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Autorkami tekstu są dwie Włoszki i Austriaczka: Romilda Ferrauto, Adriana Masotti oraz Gudrun Sailer.

 

W swoim artykule pt. „Zburzyć mur nierówności” wskazują, że choć papież Franciszek powołał szereg kobiet do różnych instytucji watykańskich, to wciąż pozostaje do wykonania ogromna praca na rzecz autentycznego równouprawnienia kobiet i mężczyzn w Kościele. W ich ocenie jest przy tym ważne, by odejść od „ideologicznych żądań w sprawie ról płciowych”, które mają swój wyraz „w próbie stworzenia żeńskiego klerykalizmu”.

 

W ten sposób autorki odcinają się od postulatów udzielania kobietom sakramentu święceń.

 

Ferrauto, Masotti i Sailer zwracają uwagę, że na 950 kobiet pracujących w Watykanie tylko nieliczne pełnią funkcje kierownicze. Większość świeckich piastujących urzędy czy zatrudnionych na ważnych posadach to mężczyźni, a to, twierdzą autorki, jest sprzeczne z elementarną równością obu płci.

 

Ich zdaniem, kobiety w Watykanie często nie są świadome swoich praw i boją się głośno o nich mówić; ponadto kobiety w Państwie Kościelnym miałyby często być traktowane jako „niewiele warte pod względem intelektualnym i zawodowym”.

 

Magazyn „Donne Chiesa Mondo” ukazuje się od 2016 roku. Kieruje nim od niedawna Włoszka Rita Pinci. Zastąpiła poprzednią redaktor naczelną, Lucettę Scaraffię, która popadła w konflikt z władzami „L’Osservatore Romano”. W 2018 roku papież Franciszek mianował jego redaktorem naczelnym prof. Andreę Mondę. Scaraffia zarzucała mu, że chce zniszczyć ideę żeńskiej gazety Watykanu.

 

Pach

Źródło: kathpress.co.at

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram