7 października 2018

Watykan: o co młodzi zapytali papieża i ojców synodalnych?

(Fot. Twitter/CatholicSat)

Podczas spotkania młodzieży z papieżem, zorganizowanego 6 października w Auli Pawła VI, w ramach trwającego Synodu Biskupów, młodzi ludzie przekazali na ręce ojca świętego pytania od swojego pokolenia i poprosili aby papież i ojcowie synodalni przygotowali odpowiedzi na w ramach obrad synodalnych.

 

Oto ich treść:

Wesprzyj nas już teraz!

1. Ojcze Święty, ojcowie synodalni. My, młodzi, żyjemy zanurzeni w społeczeństwo, które jest hałaśliwe, pełne propozycji i wzorów. Szybko wkradają się między nas wątpliwości. Czujemy, że aby odnaleźć samych siebie, potrzebujemy czasu i przestrzeni. Gdzie je odnaleźć, abyśmy mogli prawdziwie wzrastać pośród tak wielu różnych głosów?

 

2. Mój bliski przyjaciel był zrozpaczony i popełnił samobójstwo. Wielu naszych rówieśników dochodzi do momentu w którym ranią siebie, albo narażają własne życie. Często takie zachowania są kryzysem bólu, owocem zranień, nękania, uzależnień i cierpień psychicznych. Jak pomóc im odkryć wartość każdego istnienia?

 

3. Ja pochodzę z Czech i angażuję się w politykę, którą staram się przeżywać, jako niesienie pomocy innym. Jednak wokół mnie widzę tak wielu dorosłych polityków, którzy są skorumpowani, którzy poświęcają wszystko, nawet własne rodziny, dla władzy. Jak w spójność sposób mogę więc przeżywać to moje powołanie?

 

4. Spójność, to jeden z problemów nas, młodych poszukujących, pracy i zmuszanych do akceptowania także tych ofert, które są sprzeczne z naszymi wartościami, aby móc studiować lub wyżywić nasze rodziny. Jak nie zdradzić tych wartości?

 

5. W społeczeństwie, w którym każdy myśli tylko o sobie, w którym marzy się w coraz większym osamotnieniu, pragnąc [odpowiedniego – red.] statusu, albo zawodowej afirmacji, w jaki sposób możemy nie być obojętnymi na nierówności społeczne, na tych, którzy pozostają sami, w tyle?

 

6. Jak pokonać coraz bardziej rozprzestrzeniającą się mentalność, która widzi w obcym, w innym, w migrancie zagrożenie, zło, wroga, którego należy się pozbyć?

 

7. My, millennialsi, otrzymujemy informacje i dzielimy się nimi na bieżąco, za pomocą mediów społecznościowych. Te informacje są niekiedy pożyteczne i prawdziwe. Ale wielokrotnie mogą też wyrządzać szkody nie do naprawienia. Jakie są kryteria i elementy, o których powinniśmy pamiętać, używając nowych technologii?

 

8. Pochodzę z Pakistanu, kraju, w których chrześcijanie stanowią dyskryminowaną mniejszość. Ojcze Święty, co robi Kościół, aby pomagać młodym chrześcijanom, którzy żyją w krajach podobnych do mojego?

 

9. Dziś wielu młodych, których spotykam, jest daleko od Kościoła, a jego wizja, którą posiadają jest okropna: niczym jaskinia osób, które są bardziej zainteresowane władzą i pieniądzem, niż dobrem. My poznaliśmy jego inne oblicze: Kościół zdolny do poświęcenia, do przyjęcia wszystkich. Jak możemy włączyć się w zmienianie tego wizerunku Kościoła tak negatywnego i smutnego?

 

Młodzi ludzie odczytali te pytania podczas spotkania, które odbyło się z udziałem papieża Franciszka i ojców synodalnych 6 października. Młodzi wręczyli je papieżowi, prosząc, by odpowiedzi zostały przygotowane w czasie trwających obrad Synodu Biskupów.

 

Odpowiedzi udzielą ojcowie synodalni. Bo gdybym teraz ja na odpowiedział, anulowałbym Synod. Odpowiedzi muszą pochodzić od wszystkich, z naszej refleksji, dyskusji, a przede wszystkim muszą być odpowiedziami, udzielonymi bez strachu – powiedział papież Franciszek na początku swojego przemówienia, które wygłosił na zakończenie dwugodzinnego spotkania, wypełnionego świadectwami młodzieży.

 

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram