Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Franz-Josef Bode wzywa do błogosławienia związków homoseksualnych. „Kościół musi pójść naprzód i rozwinąć swoją moralność seksualną” – przekonuje hierarcha.
Bp Franz-Josef Bode jest ordynariuszem katolickiej diecezji Osnabrück. W Konferencji Episkopatu Niemiec pełni prominentną funkcję wiceprzewodniczącego. Teraz wypowiedział się za otwarciem Kościoła katolickiego na „owoce” rewolty seksualnej 1968 roku. W jego ocenie biskupi muszą „poważnie” zastanowić się nad błogosławieniem związków homoseksualnych. – Musimy dojść do dalszego rozwoju moralności seksualnej – stwierdził dosłownie w rozmowie z Ewangelicką Służbą Prasową. Kościelne nauczanie moralne musi w jego ocenie uwzględnić dzisiejsze realia życiowe w kwestii jednopłciowych związków i różnorodnych form związków. – Nie możemy patrzeć tylko na małżeństwo sakramentalne – powiedział hierarcha.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskup uważa, że należy przy tym zachować pewne ograniczenia. Kościół katolicki nie może zgodzić się na jednopłciowe małżeństwa. Wprawdzie niemieckie państwo od 2017 roku pozwala homoseksualistom na formalne nazwanie swojego związku małżeństwem, ale w Kościele termin ten musi pozostać zarezerwowany dla sakramentalnej unii mężczyzny i kobiety. – Ewentualnego błogosławieństwa nie będziemy zrównywać ze ślubem – zaznaczył.
To kolejny raz, gdy bp Bode przedstawia koncepcję błogosławienia związków jednopłciowych. Po raz pierwszy powiedział o tym w styczniu 2018 roku; drugi raz powtórzył swój pomysł dokładnie rok później.
Teraz jednak jego słowa mają o wiele większą wagę. Na początku marca Konferencja Episkopatu Niemiec ogłosiła, że wchodzi na „drogę synodalną”, która ma doprowadzić do przyjęcia szeregu zmian w nauczaniu i praktyce Kościoła. Jednym z obszarów jest właśnie moralność seksualna; zdaniem progresywnych hierarchów doktryna w tym względzie jest przestarzała i nie odpowiada ustaleniom współczesnej nauki.
Bp Bode uczestniczy w pracach specjalnej grupy roboczej ds. moralności seksualnej. Obok biskupów obradują w niej także przedstawiciele skrajnie progresywnego Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików. Ordynariusz Osnabrück zapowiedział, że we wrześniu grupa robocza przedstawi konkretne propozycje zmian.
Źródła: Katholisch.de, pch24.pl
Pach