24 lutego 2017

Więzienie za niezgłoszony ubój świni. Resort sprawiedliwości proponuje, rolnicy protestują

Zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi przewiduje przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja ustaw o ochronie zwierząt oraz Kodeks karny. Przeciwna zaostrzeniu kar jest Krajowa Rada Izb Rolniczych, według której obecne przepisy są wystarczające.

 

Rolnikowi, który ubije świnię na potrzeby własnego gospodarstwa, ale bez obowiązkowego zezwolenia będzie grozić kara pozbawieniem wolności do lat 3. Resort sprawiedliwości proponuje, aby sądy karały bezwzględnie finansowo takich rolników na cele związane z ochroną zwierząt. Propozycja kar ma wahać się od 1000 do nawet 100 tys. zł.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W ocenie rolniczego samorządu, obecne kary za czyny niedozwolone w stosunku do zwierząt są wystarczające i nie powinny być zaostrzane.

 

Według KRIR, lepszym podejściem do tematu byłaby odpowiednia kampania informacyjna i edukacja rolników w zakresie praw zwierząt.

 

– Według naszej oceny, kary za czyny niedozwolone w stosunku do zwierząt określone w obecnie obowiązujących przepisach są wystarczające i nie powinny być zaostrzane – zaznacza KRIR.

 

Samorząd rolniczy zwraca uwagę, iż „organy państwa powinny skuteczniej wykonywać swoje zadania we wszystkich sferach nadzoru ochrony zwierząt. Zwrócił na to uwagę m.in. NIK w raporcie pokontrolnym z 2014 r. dotyczącym kontroli uboju zwierząt na własne potrzeby. Tymczasem proponuje się m.in. proste zwiększenie kary za nielegalny ubój z 2 do 3 lat. Poza zwiększeniem kar więzienia oraz zwiększeniem nawiązek, nasze obawy budzi propozycja rozszerzenia uprawnień sądu do orzekania przepadku mienia oraz zakazu wykonywania zawodu, co może być powodem m.in. do wydania zakazu faktycznego prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie”.

 

Zdaniem samorządu rolniczego nie wysokość kar i nakładanych sankcji (które w propozycji ministerstwa w stosunku do innych krajów są zbyt wygórowane – np. Anglii maksymalna kara więzienia to 51 tyg., a grzywna to ok. 27 000 zł), ale ich nieuchronność i konsekwentne stosowanie decydują o skuteczności prawa w zapobieganiu popełnianiu przestępstw na szkodę zwierząt” – czytamy w opinii.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na 24 godziny przed ubojem posiadacz zwierząt gospodarskich lub prowadzący gospodarstwo na terenie którego będą ubite inne niż utrzymywane w tym gospodarstwie zwierzęta, informuje powiatowego lekarza weterynarii na piśmie o zamiarze przeprowadzenia uboju.

 

Ponadto, posiadacz zwierzęcia ma obowiązek złożenia, w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na właściwym formularzu lub za pośrednictwem sieci Internet, zgłoszenia uboju zwierzęcia w gospodarstwie. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 30 dni w przypadku świń oraz w terminie 7 dni w przypadku bydła, owiec i kóz, od dnia, w którym ubój miał miejsce.

 

 

 

Źródło: wmeritum.pl/agropolska.pl

luk

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 44 480 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram