23 grudnia 2019

Wigilijny zwyczaj wypatrywania na niebie „pierwszej gwiazdy” – o której możemy się jej spodziewać?

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Gerd Altmann))

Osoby zaczynające wigilijną wieczerzę po ukazaniu się na niebie „pierwszej gwiazdy” będą mogły rozpocząć uroczystą kolację już około godziny 15:30. To właśnie wtedy na niebie ukaże się pierwszy po zachodzie słońca jasny obiekt. Nie mówimy jednak o gwieździe, a o planecie.

 

Około godziny 15:30 (zależnie od lokalizacji) na naszym niebie pojawi się „pierwsza gwiazdka” – a tak naprawdę pierwszy obiekt astronomiczny, którego światło do nas dotrze. To planeta Wenus, którą dostrzeżemy niewysoko nad horyzontem po stronie południowo-zachodniej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Osoby czekające na prawdziwą gwiazdę rozpoczną wieczerzę wigilijną nieco później – około godziny 16. Będzie to gwiazda Kapella z konstelacji Woźnicy, która pojawi się nisko nad wschodnim horyzontem.

 

Wysoko dostrzeżemy natomiast gwiazdę Wega z gwiazdozbioru Lutni. Ukaże się ona na zachodzie.

 

Moment pojawienia się „pierwszej gwiazdki” zależy od miejsca dokonywania obserwacji. Jasne obiekty astronomiczne ukażą się później w Polsce zachodniej (przy granicy około 15:45) niż we wschodniej (przy granicy już kilka minut po 15).

 

 

Źródło: rmf24.pl

MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram