Autorzy wstępu do niemieckiego tłumaczenia dokumentu przygotowawczego do Synodu Amazońskiego wyrażają nadzieję na „głęboką zmianę paradygmatu” w Kościele katolickim. Zdaniem autorów dokumentu, Synod będzie „sygnałem do przełomu”.
W Niemczech wydano właśnie oficjalne tłumaczenie tak zwanego Instrumentum Laboris, dokumentu przygotowawczego do październikowego Synodu Amazońskiego. Autorami wstępu do tekstu tłumaczenia są o. Michael Heinz, szef organizacji charytatywnej „Adveniat” działającej w Ameryce Łacińskiej oraz Pirmin Spiegel z organizacji pomocowej i prorozwojowej „Misereor”.
Wesprzyj nas już teraz!
Ich zdaniem Synod Amazoński stanie się „niedającym się zagłuszyć sygnałem do przełomu” i „początkiem zmiany paradygmatu” w Kościele katolickim.
Wcześniej w przestrzeni niemieckojęzycznej podobnych sformułowań użył bp Franz-Josef Overbeck, ordynariusz Essen, związany z tą samą co o. Heinz organizacją „Adveniat”. Według silnie zaangażowanego w przygotowania do Synodu biskupa, zgromadzenie będzie „cezurą” w historii Kościoła i po nim „nic już nie będzie takie samo”.
Organizacje „Adveniat” i „Misereor” są częścią Panamazońskiej Rady Eklezjalnej, organizacji, którą powołano za pontyfikatu papieża Franciszka, a której tenże powierzył de facto przygotowanie Synodu.
O. Heinz i Spiegel mają nadzieję, że okaże się możliwa „przemiana w polityce, gospodarce, technice, a wreszcie także w Kościele”. Ich zdaniem papież Franciszek wzywa do „nawrócenia ekologicznego”, tymczasem „istotnym źródłem inspiracji” takiego nawrócenia stać się powinna „kosmologia Amazonii”.
Instrumentum Laboris zawiera, jak sądzą, „liczne przyczynki do daleko idącej zmiany paradygmatu Kościoła”, co mieć będzie w ich ocenie wpływ na cały Kościół powszechny. W ocenie obu autorów wstępu Synod Amazoński pozwoli na „decentralizację”, która umożliwi „Kościołom lokalnym samodzielne decydowanie o tym, co ich dotyczy, a to na zasadzie subsydiarności”.
Źródło: adveniat.de
Pach
WMa