Tragedia, do której doszło w niedzielę podczas lokalnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stała się dla niektórych opiniotwórczych środków przekazu, a także publikujących za granicą zwolenników opozycji przyczynkiem do ataków na Polskę.
Wesprzyj nas już teraz!
„A więc Polska ma swoje pierwsze motywowane politycznie morderstwo” – napisała po śmierci Pawła Adamowicza Agata Pyzik, dziennikarz i krytyk kultury, która publikowała w takich tytułach jak „The Guardian”, „The Wire” i „New Statesman”. Swój wpis na Twitterze autorka zamieściła w języku angielskim, jako komentarz do załączonego artykułu z „Guardiana”, poświęconego gdańskiej tragedii. Dodała, że Adamowicz został zasztyletowany przez „gangstera sympatyzującego ze skrajną prawicą”. Sama gazeta w często aktualizowanej informacji o wydarzeniu konsekwentnie podkreśla, że chociaż Adamowicz z racji swego stosunku do kwestii imigracji czy dewiacji seksualnych miał na prawicy wrogów, to nie ma dowodów na to, że sprawcą jego śmierci kierowały motywy polityczne.
So Poland has the first ideological hate-motivated murder of a politician -Gdansk mayor Pawel Adamowicz, who was stabbed publicly yesterday by a far right-sympathising gangster, has just passed away; this is just terrible https://t.co/9wjW25ym9y
— agata pyzik (@AgataPyzik) 14 stycznia 2019
Z kolei anonim ukrywający się pod pseudonimem Matt von Kashubei próbował zainteresować francuską stację telewizyjną swoim wpisem o „ultrakatolickiej, narodowo-socjalistycznej partii PiS”, która rzekomo ma ponosić odpowiedzialność za śmierć Adamowicza.
„Ultrakatolicka narodowo-socjalistyczna partia Kaczyńskiego PIS ponosi teraz winę za ten zamach polityczny, który kosztował życie Prezydenta Gdańska Adamowicza” – pisze na użytek francuskiej telewizji BFM nasz rodak. https://t.co/hWZn2HvdoQ
— Adam Gwiazda (@delestoile) 14 stycznia 2019
Autor portalu „The Washington Post” w nagłówku swej poniedziałkowej relacji z Polski podkreślił, że Paweł Adamowicz jest „opłakiwany jako krytyk antysemityzmu”. Tytuł odnosi się do oświadczenia prezydenta Światowego Kongresu Żydów. Ronald Lauder opisał zmarłego jako „prawdziwego przyjaciela społeczności żydowskiej, opowiadającego się głośno i wyraźnie przeciwko antysemityzmowi w Polsce”. W oczach lidera międzynarodowej organizacji, niedawny prezydent Gdańska był „wiodącym głosem opozycji wobec skrajnie prawicowego ekstremizmu oraz zwolennikiem równych praw i bezpieczeństwa dla wszystkich obywateli Polski”.
Motyw nazistowskiej atmosfery panującej rzekomo w Polsce powraca także w dalszej części artykułu, w odniesieniu do informacji o ustąpieniu dotychczasowego lidera fundacji WOŚP.
„Owsiak powiedział, że od lat jest celem gróźb i nienawistnych komunikatów, w tym ze strony niektórych prawicowych rządzących, ale nie otrzymuje ze strony policji żadnej pomocy” – pisze „Washington Post”. „Powiedział na konferencji prasowej, że ostatnio poziom publicznej krytyki „sięga poziomu nazistowskiego, faszystowskiego języka pogróżek” – dodaje portal.
Podobny ton uwidocznił się również na Półwyspie Apenińskim. „Zakłamane upolitycznianie śmierci Pawła Adamowicza trwa. Włoski dziennik Corriere della Sera krzyczy tytułami: Zabity w Gdańsku prezydent z opozycji. Zbrodnia polityczna ; Młody Wałęsa: ‘Jest ciężkie powietrze. Paweł był europeistą, ofiarą klimatu nienawiści” – napisał na Twitterze mieszkający w Rzymie jezuita, o. Dariusz Kowalczyk.
„Włoskie lewicowo-liberalne, a także – niestety – katolickie, media inspirowane zapewne przez swych przyjaciół z Polski, nie ustają w sugerowaniu przyczyn śmierci Pawła Adamowicza. Dziś podkreślają, że zamordowany prezydent Gdańska był otwarty na emigrantów” – dodał ojciec Kowalczyk SJ.
Źródła: TheWashingtonPost.com, theguardian.com, Twitter.
RoM